Krasomeditace
Někomu se mohou zdát kurzy krasopísma anachronismem, pro jiné je kultivace ručního psaní takřka ozdravným procesem. „V každém případě nás zájem ohromil,“ říkají „kamarádky na psaní“ Tereza Přibylová (28) a Karolína Stryková (26) z Pen Pals, jež workshopy pořádají.
Jednodušší a rychlejší je psát text na počítači nebo v mobilu. Proč je o kurzy takový zájem?
Tereza Přibylová: Myslím, že lidé pod tlakem technologií zjišťují, že návrat k jednoduchým činnostem, kdy vidíte, jak vám něco „roste“ pod rukama, je až meditativní činnost: zpomalíte, hlava si odpočine… Vidíme to na účastnících kurzu zvyklých bušit do počítače – odcházejí tak nějak „vyzenovaní“.
Karolína Stryková: Popularita ručního psaní souvisí také s tím, že lidé chtějí věci kolem kultivovat – kultivují nejen sami sebe, ale také prostředí, ve kterém se pohybují, a věci, jež užívají. Navíc ruční psaní zažívá úspěch i v komerční sféře, sdělení napsané rukou je oproti počítačovému fontu osobnější, stylovější. O to nám vlastně jde i v kurzech: cílem není vytvořit z účastníka typografa nebo kaligrafa, ale rozvinout v člověku jeho styl ručního psaní.
Proč?
Tereza: Rukopis a vnímání estetiky jsou pro každého z nás specifické.
Karolína: Na workshopu všichni začínají stejně, ale výsledek je odlišný – a originální. Každý píše stylem, který je mu nejbližší.
K tomu všechny dovedete?
Karolína: Účastníky vedeme k tomu, abychom jejich písmo uklidnily, vyčistily, zpomalily, udělaly změny k lepšímu, aby se jim psalo jednodušeji, nebyli v křeči, uměli si sednout ke stolu, správně položit papír a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu