Peking Prahu nerad
Skutečný podíl čínského kapitálu v českých firmách není tak ohromující, jak by se mohlo zdát
Nástup čínských byznysmenů na tuzemský trh je zřejmě marginálnější, než prohlašují fanoušci tohoto procesu – třeba prezident Miloš Zeman nebo Jaroslav Tvrdík. Prestižní evropská společnost Bisnode, která desítky let mapuje finance soukromých firem, zjistila, že podíl čínských investic v českých firmách je padesátkrát menší než německé investice v tuzemsku, patnáckrát menší než rakouský vklad a šestkrát menší než například investice z USA.
Bisnode měří vliv na ekonomiku přes základní jmění českých firem. „Smlouvy o skutečných investicích, tedy třeba o tom, za kolik koupil zahraniční partner českou firmu, jsou často tajné, pokud jsou zveřejněné, mohou být z řady strategických důvodů zkreslovány,“ vysvětluje situaci představitelka české pobočky Petra Štěpánová. Podíl zahraničního kapitálu na základním jmění firmy může proto vypovídat o skutečném vstupu zahraničních peněz na český trh podstatně více než kusé informace či přísliby o investicích. Což v Evropě reflektují všichni seriózní ekonomové.
Čínské finance najdeme ve dvou tisících tuzemských společnostech a dělají celkem 5,5 miliardy korun. Němci investovali své peníze do deseti tisíc českých firem a celkově 240 miliard korun, Američané vložili 30 miliard do dvou a půl tisíc firem a například Rakušané 90 miliard do čtyř tisíc firem.
Informace Bisnodu také prozrazují, že české firmy mají své majitele mnohdy ukryty v daňových rájích, třeba kyperské finance v českých firmách představují 65 miliard korun, nizozemské…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu