Řeknu ti, na co myslíš
Zobrazovací metody činnosti mozku dospěly až k hranicím zdánlivě nemožného – skutečného čtení myšlenek. Budeme pomocí nich odhalovat zločince nebo hledat budoucí recidivisty mezi vězni?
Vleže na zádech stoupáte do výše, na očích cosi na způsob brýlí propojených se vzdálenou obrazovkou počítače. Zajíždíte do úzké roury, monitor jako by klesal, až je zřetelně před očima. Následuje atak paniky: jste uvězněni v těsném prostoru, příštích 20 minut se nebudete smět pohnout a přístroj, v jehož útrobách spočíváte, do vás bude pouštět magnetické pole stotisíckrát silnější než zemské. Kdybyste měli mít v blízkosti aparatury na dlani svazek klíčů, pole by jej nasálo do nitra tubusu.
Skener pro funkční magnetickou rezonanci (fMRI) umí zobrazit aktivní části mozku, tedy oblasti, které se například zapojí do řešení nějakého úkolu. Lékaři tak mohou před operací mozkového nádoru lépe zmapovat důležitá centra, jimž by se měl skalpel vyhnout. V posledních zhruba 15 letech však roste popularita těchto přístrojů mezi neurovědci, kteří studují mozek – nejzáhadnější a nejsložitější známý objekt. Zajímá je, které oblasti jsou aktivní, když lžeme, když zažíváme déjà vu, reagujeme na nezvyklý zvukový podnět a podobně.
Některými z těchto otázek se zabývají i ve Středoevropském technologickém institutu Masarykovy univerzity v Brně známém pod zkratkou CEITEC, kde se popsaný skener nachází. Možností využití je však mnohem víc: „Což takhle najít si celoživotního partnera nebo dokonalou práci tak, aby jejich charakteristiky co nejlépe odpovídaly…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu