Jak se neutopit v e-mailech
Vodopád elektronické pošty dělá lidstvu starosti :-(
Převratné vynálezy dějin většinou nejprve vyvolávají nadšení a teprve časem odhalí své stinné stránky. Třeba takový e-mail. Kdo pamatuje devadesátá léta, kdy se kvůli němu chodilo do veřejných knihoven, nikdy nezapomene na to slastné vzrušení, když se obrazovce počítače objevily čerstvé vzkazy, aniž by je přátelé museli škrábat tužkou na papír, olizovat známku a běžet na poštu.
V roce 2017 si lidstvo podle odhadů takových zpráv posílá kolem čtvrt bilionu denně. A ona slast, kterou pohled na ještě nepřečtený e-mail přináší, se podle znalců stala zdrojem vážných problémů. Přitažlivost je tak velká, že trpí naše pozornost, pracovní výkon i spokojenost.
Smajlíky ve stresu
Zmíněné potíže rozebírá nedávno vydaná kniha Unsubscribe (Zrušit odběr) s výmluvným podtitulem Jak přemoci úzkost z e-mailů, vyhnout se vyrušování a udělat skutečnou práci. Americká autorka Jocelyn K. Glei v ní elektronickou poštu popisuje jako zdroj pocitů úzkosti, viny a falešného naplnění.
V záplavě e-mailů, které zaměstnanějším jedincům denně dorazí do schránky, vzniká takřka permanentní pocit, že někomu dlužíme odpověď a něco nestíháme. A když nás pak pocit zodpovědnosti dožene, zasedneme ke klávesnici a všem odpovíme, zalije nás radost z dobře odvedené práce, což je ovšem další iluze. Odpovídat na vzkazy ve skutečnosti žádná pořádná práce není. Američtí zaměstnanci v kancelářských profesích takhle podle výzkumů stráví téměř třetinu pracovní doby a svou poštu kontrolují v průměru…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu