0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Jeden den v životě19. 8. 2017

Na malajsijském Radobýlu

Monika Marešová
Astronaut

Probouzíme se na východě Bornea. Upocené. Nevybalené krosny a pěj kilo banánů za jeden ringgit na dlaždičkách našeho levného hostelu. V celé oblasti neteče voda – wi-fi tu má každá díra, ale tekoucí voda nebo použitelný záchod často chybí.

Včera jsme opustily Sandakan, do dneška jsme myslely, že je to nejošklivější město, jaké jsme kdy viděly. Ale voilà – vítejte v Semporně! Google mate fotkami à la Maledivy, náš průvodce Lonely Planet je střízlivější, když Sempornu popisuje jako „největší zapadákov Bornea“. Je tu stále zákaz vycházení od setmění po svítání kvůli nájezdům filipínských pirátů. Je to v podstatě obydlená skládka u Pacifiku, pobřežní město, které nemá ani jednu pláž.

Kamarádka Němka se vyráží potápět, já si dávám ledovou kávu ve svačinovém pytlíku s gumičkou a brčkem (jihovýchodní Asie je ráj pytlíků) a čekám na dva třiadvacetileté kluky z couchsurfingu v bílém džípu. Grafický designér Tom pochází z etnické skupiny Bajau, tzv. mořských cikánů, kteří většinou tráví celý život na hladině oceánu – to může působit dost romanticky, ale dneska se dík masovému turismu živí především okrádáním kolem plujících lodí. Jeho kamarád vlastní malou pekárnu na okraji města.

↓ INZERCE

První zastávka je ve škole, kde vyzvedáváme malého bratra ve školní uniformě. Na vzdělávání tu prý hodně dbají, mají povinnou školní docházku do sedmnácti let zcela zdarma. A je to znát. Většina místních mluví plynule anglicky, aniž by vycestovala – velkou roli asi taky hraje všudypřítomné hit rádio vysílající v angličtině.

Vypráví, jak kouří trávu, pekař si vyrábí svoje konopné máslo pro domácí „pandan“ bochánky. Ptám se, jestli to nevadí, když jsou muslimové. Rozverně odpovídají, že alkohol nepijí, ale o marihuaně v Koránu prý není ani slovo. Aha, tak jo.

Berou mě za město na neturistický kopec Bukit Tengkorak (doslova „kopec lebek“). Cestou nahoru potkáváme mladé lidi brnkající na kytaru Boba Dylana a místo piva popíjejí vodu z kokosu. Na vrcholu vysedáváme minimálně hodinu.

Přestože je to země tak jiná, něčím mi to místo připomíná náš kopec Radobýl u Litoměřic. Jen místo dubů a buků jsou tu palmy, místo Píšťanského jezera je tu Tichý oceán a místo komínů Lovochemie jsou tu olejové mlýny na zpracování palmového oleje. Kluci si jen postesknou: „Kdyby radši pěstovali technický konopí!“ Pak se vyptávali na naši sametovou revoluci a našeho „cool“ prezidenta, co byl předtím ve vězení.

Zvou mě na čerstvou rybu, ukážou mi dvě muzea (oba zapálení do místní historie britské kolonizace) a zastavíme se v pekárně, kde mi dají čerstvou svačinu na zítra. Večer mě odvezou zpátky přímo do hostelu, kde na mě nějaký děda z Papuy-Nové Guineje huláká česky: „Dobré odpoledne, jak se máš? Dobře?“ Prý jazyky jsou jeho největší koníček, učil se i esperanto.

Člověk se naučí mít tenhle odpad Bornea rád.

Monika Marešová

středoškolská učitelka


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].