Působení amerického prezidenta Donalda Trumpa se v záplavě každodenních půtek a slovních přestřelek může jevit zmatečně, ovšem pod tímto chaosem neúnavně protéká spodní proud. Tím je vyšetřování ruského vměšování do voleb, které ho vynesly do Bílého domu. Občas zmizí z dohledu, ale pak se s novou razancí zase vynoří. Naposledy minulý týden, kdy nová situace vedla britský deník Financial Times až k otázce, zda USA nestojí před ústavní krizí.
Sorry, to bylo před léty
Vše začalo během posledního říjnového víkendu, kdy se začalo proslýchat, že brzy padne závažné obvinění. Hned minulé pondělí pak zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller skutečně vydal zatykač na bývalého šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta a jeho spolupracovníka Richarda Gatese. Oba muži jsou mimo jiné obviněni, že v letech 2006–2014 nepřiznali příjem ve výši 75 milionů dolarů a nezaregistrovali se jako poradci zahraničních (v tomto případě ukrajinských) politiků. Mueller, dříve šéf FBI, navíc jen o několik hodin později nechal odtajnit další informaci: již počátkem října se Trumpův bývalý zahraničněpolitický poradce George Papadopoulos přiznal, že vyšetřovatelům lhal v otázce kontaktů s Ruskem. Výměnou za shovívavost nyní s vyšetřovateli spolupracuje a poskytuje o ruském vměšování další informace.
Trump neměl zdánlivě s Manafortovým obviněním problém. „Sorry, ale to bylo před lety, dříve než Paul Manafort pracoval pro Trumpovu kampaň,“ tweetoval a přidal řečnickou otázku, zda není divné, že v centru…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu