Okolo Koněva to vře
Rusko využilo debaty o pražském památníku k tlaku na Česko, jak má číst dějiny
Kultuk je ospalá sibiřská ves na břehu Bajkalu. Mezi nízkými dřevěnicemi tu stojí nezvyklý památník – antická postava muže ze světlého kamene symbolizující svobodu a právo, která v ruce třímá husitský palcát. Připomíná dvacítku československých legionářů, kteří tu padli, když se v letech 1918–1920 snažili odvrátit bolševickou ofenzivu a dostat se do Vladivostoku, odkud je čekala cesta do nově zrozeného Československa, které pomáhali vybojovat.
Soše vztyčené loni na podzim chybí od letošního března hlava. Někdo ji v krátkém sledu za sebou hned dvakrát urazil. Poprvé ležela vedle podstavce v trávě a český stát ji na svoje náklady nechal připevnit zpátky. Podruhé se už nenašla a ruský stát tvrdí, že s tím nemůže nic dělat.
To hlava podobizny generála Koněva z normalizačních osmdesátých let, stojící sedm tisíc kilometrů a pět časových pásem odtud, dál vzhlíží do korun stromů na náměstí Interbrigády v Praze 6 a ruší ji leda zvonění projíždějících tramvají.
Obě nesouvisející sochy teď mají jedno společné – sešly se v horních patrech Černínského paláce. Česko si kvůli nim vyměňuje s ruskou stranou diplomatické nóty a věc přerostla v nejnovější konflikt mezi Českou republikou a Ruskem. Začalo to všechno přitom docela nenápadně.
Jenom fakta
Ivan Mašek, bývalý zakladatel ODA a donedávna zastupitel na Praze 6, řadu let usiluje o odstranění Koněvovy sochy z území „svého“ obvodu. Sovětského generála, který se podílel na osvobození hlavního města v květnu 1945, v roce…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu