Že volby směřují k maléru, to bylo jasné. Čtvrtého března však došli italští voliči k výsledku, který překonal i ta nejhorší očekávání a temným mrakem zavalil nejen Itálii, ale celou Evropskou unii.
V obou komorách parlamentu nemůže nikdo jednoduše nebo rychle získat jasnou většinu. Znepokojivější je ale fakt, že polovina voličů, kteří mají plné zuby vysoké nezaměstnanosti, stagnujících mezd, nezvladatelné migrace a prospěchářských politických elit, hlasovala pro dvě hlavní populistické strany – Hnutí pěti hvězd (M5S) a Ligu severu. Obě se stavějí odmítavě vůči Evropské unii a především vůči euru a jejich kampaň stála na slibech marnotratných daní a utrácení, které si Itálie nemůže dovolit. Přitom bez těchto stran nelze vytvořit vládu. Dosud vládnoucí Demokratická strana (PD) přišla o více než polovinu křesel, čímž zanikla možnost vzniku centristické koalice. Výprask PD je částečně i trestem za zpupnost jejího vůdce Mattea Renziho, jenž se chtěl znovu stát premiérem, navzdory porážce v referendu o změnách ústavy v roce 2016. Voliči však také odmítli pokus PD o ekonomickou reformu, kterou Itálie potřebuje, ale očividně si na ni netroufá.
PD přesto může sehrát roli toho, kdo určí krále. Jenže dostupní králové nahánějí strach. M5S hlásá univerzální základní příjem, na což země nemá, a zrušení penzijních reforem. Mezi jeho mlhavé cíle patří také transformace Itálie v přímou digitální demokracii. Předsedou hnutí je jednatřicetiletý muž bez…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu