V květnu 2017 se vládci Ruska, Turecka a Íránu dohodli, že v Sýrii zřídí zóny příměří v oblastech ovládaných protirežimními povstalci. O necelý rok a půl později jsou tři z těchto tzv. deeskalačních zón pod kontrolou syrského vůdce Bašára Asada a jeho spojenců. A proti té poslední, provincii Idlíb, se chystá mohutná ofenziva. Bude to možná poslední velká bitva sedm let trvající války.
Tři síly
Minulé úterý ruské letectvo po několika týdnech klidu obnovilo bombardování této provincie. Asi padesát náletů a vojenské manévry v oblasti hned vyvolaly odezvu na Západě. Donald Trump odrazoval Rusy od útoku, Emmanuel Macron varoval, že v případě použití chemických zbraní zaútočí na Asadův režim. Fakticky už ale Západ nemá žádné páky, jak osud severu Sýrie ovlivnit.
Prudké reakce jsou pochopitelné. OSN varuje před nejbrutálnější bitvou syrské války. V Idlíbu je ve zbrani odhadem sedmdesát tisíc bojovníků, kteří nastražují léčky, kopou tunely a chystají se na boj na život a na smrt. V minulých letech sem po kapitulaci byli převezeni povstalci z měst dobytých režimem, z východního Aleppa nebo z východní Ghúty. Tedy ti nejtvrdší bojovníci, kteří odmítli odevzdat zbraň. Polovinu provincie kontroluje skupina, která si nyní říká Haját Tahrír aš-Šám, ale v prvních letech války proslula spíše pod jménem Fronta an-Nusrá jako syrská pobočka al-Káidy. Na rozdíl od Islámského státu tvoří většinu jejích…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu