Debut mediavelistky Fiony Mozley, pojmenovaný po posledním nezávislém keltském království v Anglii, nás zavádí mezi postavy na okraji, kočovníky a sezonní námezdní dělníky. Hlavní hrdinové však zašli ještě dál: v severoanglické krajině naplněné mýty, jež prorůstají do současnosti, si založili svoje království o třech lidech, v němž žijí mimo zákon a civilizaci. Děj se odehrává v neurčeném čase, ale zároveň dosti jasně vymezeném poznámkami typu „na nejhorší práci jsou Litevci“.
Obří taťka, kdysi boxer, nyní vybírající výpalné pro místního bosse, vyrábí se synem Danielem a dcerou Cathy luky a šípy, kterými loví zvěř, a v souladu s přírodou si postaví příbytek, který je pro ně jako živá bytost. Ovšem na půdě, již nevlastní, takže jejich ráj nebude dlouho trvat. Kolem navíc vládne chamtivost i korupce a idylu nakonec převálcuje násilí pocházející z tzv. spořádaného světa. Až bájný příběh má silné ekologicko-etické podtóny, ale nosným tématem je rodina, výchova a to, jak si potomci budují genderovou identitu daleko od společenských konvencí. Odvážná Cathy se v prostředí agresivních mužů naučí bránit, zatímco křehký čtrnáctiletý Daniel, vypravěč knihy, je spíš jejím protikladem. Taťka sám je ztělesněním nezávislé maskulinity, zároveň má úctu ke zvířatům a dětem ponechává ve vývoji naprostou volnost.
To vše odráží i jazyk. Je poetický, když Daniel líčí přírodu či okamžiky lásky, ale pro drsné okamžiky volí syrová slova, zatímco pasáže po finální zkáze jsou až halucinogenní.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu