Brněnští politici v hledáčku podsvětí
Bývalí detektivové i kontroverzní podnikatelé obviněni ze zneužití neveřejných policejních databází
V prosinci roku 2016 se v průmyslovém areálu v brněnské ulici Cejl sešli tři dnes trestně stíhaní podnikatelé – majitel budovy a dva šéfové firmy zajišťující zde ostrahu. O tuto spolupráci však na schůzce nešlo. Trojice mužů přijela na Cejl projednat záležitost, kvůli které dnes všechny tři stíhá policie.
Brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani vyšetřovatelům vypověděl, že při setkání spolu se svým společníkem předali majiteli budovy Radku Staňkovi informace, které o něm předtím v neveřejných policejních databázích zjistil jejich spřízněný policejní úředník. Staňka, který toto setkání při výslechu na policii popřel, totiž policie v minulosti několikrát prověřovala kvůli podezření z několika trestných činů, jako třeba krácení daně, a tak se mu informace, co na něj policie má nebo co o něm zjišťuje, mohly hodit. Podle El-Talabaniho za ně také zaplatil neupřesněnou částku.
Zřejmě za úplatu
To všechno lze vyčíst z téměř stostránkového dokumentu, který má Respekt k dispozici a jehož prostřednictvím policisté sdělili obvinění jednomu z jedenácti aktérů tzv. druhé vlny případu neoprávněného lustrování v policejních spisech. Adresáta dokumentu a jeho deset dalších kolegů policie viní z úplatkářství, zneužívání pravomoci úřední osoby či neoprávněného přístupu k počítačovému systému.
O druhou vlnu se jedná proto, že zatýkání a obvinění kvůli stejným prohřeškům proběhlo v Brně již před dvěma lety. Tehdy policie obvinila osmnáct lidí, podnikla výslechy a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu