Krev, pot a digitální slzy
Lze zkrotit digitální ekonomiku, aby byla prospěšná všem?
Andrew Keen je britsko-americký podnikatel, spisovatel, zakladatel úspěšných startupových firem Audio Cafe a After.tv. Navzdory tomu je kritikem změn, jež nové technologie přinášejí: už jeho první kniha z roku 2007 měla apokalyptický název The Cult of the Amateur: How Today‘s Internet Is Killing Our Culture (Kult diletantů: Jak dnes internet ničí naši kulturu). A také v aktuální práci vyjadřuje skepsi ohledně stavu současného digitálního světa, jejž přirovnává k divoké fázi kapitalismu. Přesto tentokrát dochází i k jistému racionálnímu optimismu. Aby se prosadil, chce to vlastně jen maličkost – zcela změnit přístup k digitálnímu prostoru ze strany státu i uživatelů. Právě Keenovo hledání historických paralel však ukazuje, že svět nečelí podobným proměnám poprvé, a že i současná „výzva k opravě“ tedy může dopadnout úspěšně.
Soukromé supervelmoci
Podobně jako potravinářský průmysl v polovině předminulého století, kdy podléhal slabé kontrole státu a produkoval i životu nebezpečné věci, je digitální ekonomika podle Keena opanována téměř nekontrolovaným volným trhem a zaplavena návykovými výrobky, u nichž neznáme dopady na naše duševní a fyzické zdraví. Pryč jsou časy, kdy byl internet vzýván jako nový šiřitel komunikace, demokracie a vzdělání. Dnes naopak sledujeme to, jak veřejnou sféru ohrožuje a manipuluje jí.
I podle Keena tu místo „krásného nového světa pro všechny“ máme několik amerických internetových gigantů koncentrujících obrovský…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu