0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
19. 1. 2019

Proč se nebát brexitu

Evropa může Brity chápat, správně ale trvá na svých principech

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

V pátek dostali Britové dopis z Německa. Podepsány jsou těžké váhy německé politické, podnikatelské a společenské scény, od předpokládané budoucí kancléřky Annegret Kramp-Karrenbauer či předsedkyně sociálních demokratů Andrey Marie Nahles přes generální ředitele firem a šéfy různých nadací až po bývalého brankáře německé fotbalové reprezentace Jense Lehmanna. Z dopisu, zveřejněného v deníku The Times, se Britové dozvěděli, že je Němci mají rádi, jsou jim vděční za to, že je přijali po druhé světové válce zpět mezi civilizované evropské národy, a že sice respektují právo Britů na odchod z EU, zároveň si však stále přejí, aby si to ještě rozmysleli. „Bude nám chybět britský černý humor, jízda vlevo, čaj s mlékem a pivo po pracovní době,“ pokouší se o lehčí tón autoři dopisu, hned ale zvážní. „Nejvíc nám ale bude chybět Británie jako součást Evropské unie, zvlášť v této obtížné době.“

Z reakce Britů bylo cítit, že jsou polichoceni. Situace vlastně hodně připomíná onen podivný okamžik při rozchodu partnerů, kdy už všechny hádky proběhly, slzy odtekly, partneři stojí se sbalenými kufry ve dveřích, po dlouhé době se na sebe usmívají a pochybují o tom, co to vlastně provádějí. Posmutněle nostalgická nálada se nicméně může rychle změnit.

Prolhaní snílci

Britové se stále nedokážou dohodnout, jakým způsobem a jestli vůbec z EU odejdou (více na str. 22–23). Pracně vyjednanou „rozvodovou smlouvu“, na které se obě strany dokázaly shodnout po téměř dvou letech,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc