Představte si zavřenou světlotěsnou skříň s žárovkou uvnitř a třemi vypínači zvenčí. Jen jeden z nich rozsvěcí světlo ve skříni, ostatní nedělají nic. Můžete je libovolně vyzkoušet, když je skříň zavřená. Ale máte pouze jeden pokus, kdy smíte skříň otevřít a přesvědčit se, jestli se uvnitř svítí. Jak poznáte, který vypínač je ten správný?
Pokud si s tím teď marně lámete hlavu, vědci z Northwestern University v americkém státě Illinois pro vás mají jednoduché doporučení: jděte se vyspat. Přesně to totiž udělala šedesátka účastníků jejich nedávného pokusu a ráno pak při řešení podobných úloh dopřáli výzkumníkům převratné poznatky z oblasti fungování lidské kreativity během spánku.
Zítra bude Yesterday
Že spánek dokáže přinést zásadní inspirace a vhledy, se ví už dlouho. Ruskému chemikovi Dmitriji Mendělejevovi dopomohl k objevu periodické tabulky prvků, držitel Nobelovy ceny Otto Loewi ve snu zahlédl princip přenosu nervových vzruchů a Paul McCartney uslyšel melodii Yesterday.
Zlepšení schopnosti řešit náročné úkoly přes noc prokázaly v minulosti i různé studie. Tým amerických vědců se však ve zmíněném experimentu rozhodl zjistit něco navíc, totiž zda se tenhle proces dá nějak cíleně podpořit. Šedesátka studentů dostala přes den za úkol řešit soubor obtížných slovních nebo prostorových úloh (hádanka se žárovkou byla mezi nimi). Během luštění jim vědci pouštěli určité specifické zvuky a povzbuzovali je, ať si zapamatují, které zvuky patří ke které úloze.
I…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu