0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
16. 2. 2019

Fico jako jezdec Apokalypsy

Během roku, který uplynul od vraždy Jána Kuciaka, se Slovensko mění k nepoznání

Erik Tabery
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Až bude nějaký režisér hledat předobraz pro proměnu politika, který má v jednu chvíli vše, ale záhy o to začíná přicházet, měl by sledovat poslední rok Roberta Fica. Tomuto politikovi Slovensko de facto patřilo. Bez jeho rozhodnutí se na politické scéně neodehrálo nic a zdálo se, že je imunní ke všem přehmatům, kterých přibývalo a přibývalo. Pak ale přišla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a vše se změnilo. Začal Ficův nekontrolovatelný pád, který by byl pro zemi náročný už sám o sobě. Bývalý premiér se však evidentně rozhodl, že Slovensko vezme s sebou.

Zhroucený stát

Vražda dvou mladých lidí nepřestává šokovat ani rok poté. Absurdnost takového činu se vymyká chápání, ale vše, co se o sobě naši sousedé za tu dobu dozvěděli, umožňuje kontextu porozumět. Ukázalo se totiž, že v málokteré zemi Evropské unie jsou tak propletené politika, mafie, tajné služby, policie a justice. Kdo pravidelně sleduje slovenské dění, musí mít pocit, že se dívá na nepovedený thriller, do kterého scenáristé vhazují další a další podivné figury a zvraty, jimž může divák sotva uvěřit. Jenže ona je to realita.

Slováci tak zjistili, že docházelo ke sledování nepohodlných novinářů, a to i tajnými službami. Podnikatelští gangsteři vyhrožovali redaktorům a policie to kryla. Rodiny nejvyšších představitelů policie a politici obchodovali s členy podsvětí, zemědělci působící zejména na východě země byli likvidováni mafiánskou sítí, je vážné podezření, že při volbě…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc