0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext5. 4. 2020

Láska století

I padesát let po svém rozpadu jsou The Beatles kapelou, která nemá srovnání

Zvědavost na svět znamená
pro The Beatles zvědavost na dívky. (Ringo Starr během natáčení filmu Perný den, 1964)
Autor: David Hurn / Magnum Photos / Pro

Jaké místo podle vás bude mít příběh The Beatles v západní kultuře?“ zeptal se americký reportér Paula McCartneyho v roce 1964. Bylo to pouhé dva dny poté, co kapela vystoupila v televizní show Eda Sullivana a přitáhla tehdy k obrazovkám rekordních 73 milionů lidí. „To si děláte srandu,“ vypadne ze zaskočeného Paula a otázku smázne tvrzením: „Tohle není žádná kultura.“ Reportér se nedá a chce vědět, co to tedy je. „Je to dobrá zábava,“ řekne důrazně Paul McCartney. O úspěších The Beatles vždy mluvil s až obřadnou skromností, ale málokdy je podcenil tak jako v rozhovoru, který je zachycený ve filmovém dokumentu Beatles: Perná léta od režiséra Rona Howarda z roku 2016.

Po svém rozpadu, od něhož 10. dubna uplyne 50 let, se totiž tehdy nejslavnější kapela světa stala ještě slavnější. Není nadsázkou tvrdit, že populární hudba je globální disciplínou a hlasem mladých generací právě díky nim. Svět popu je svět, který vytvořili The Beatles a pozvali do něj všechny ostatní. Stále nachází fanoušky v generacích, jež nepamatují mánii šedesátých let. Zní z rádií a bývají to jedny z prvních písní, které rodiče pouští svým dětem. Do dnešních dnů prodávají milion alb ročně, což je číslo, jímž se žádná již nefungující kapela nemůže pochlubit.

Není snad lepší důkaz věhlasu než ten, že teprve v posledním březnovém týdnu, kdy už v Londýně vládl nouzový stav spojený s pandemií, se cestáři rozhodli dát nový bílý nátěr slavnému přechodu na Abbey Road, který zdobí obal jejich…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc