Medicína v zemljankách
Českoslovenští zdravotníci vyslaní do korejské války žili vlastní verzi seriálu M.A.S.H.
Hraniční řeku Jalu (nebo též Amnokkang) mezi Koreou a Čínou začaly před 70 lety, na podzim 1950, překračovat mnohatisícové jednotky čínských dobrovolníků. Cílem bylo odvrátit hrozící kolaps severokorejského režimu poté, co americké síly převzaly v korejské válce iniciativu, přešly do protiútoku a začaly postupovat k čínské hranici. Jeden z nejkrvavějších „horkých“ konfliktů studené války tím vstoupil do své nové fáze, do níž se Československo stejně jako ostatní země východního bloku zapojilo nejen humanitární pomocí severokorejskému režimu, ale také vysláním několika stovek lékařů a zdravotních sester.
V jejich příbězích jako by tak ožívali hrdinové populárního seriálu M.A.S.H., který líčí osudy amerického zdravotnického personálu na opačné straně fronty. Československou verzi těchto příběhů okořeňuje marasmus všudypřítomných kádrových posudků, komunistické propagandy a vzájemného donášení. Nic to nemění na skutečnosti, že i českoslovenští zdravotníci tehdy v Koreji zachraňovali lidské životy za velmi složitých podmínek a v mimořádně komplikované době.
Pod palbou ze vzduchu
Po druhé světové válce si Korejský poloostrov rozdělily Sovětský svaz a Spojené státy. Pokoušely se dohodnout na mírovém sjednocení země, ale jejich rostoucí rivalita to znemožnila. Moskva vsadila na ambiciózního Kim Il-sŏnga (dříve podle přepisu z ruštiny Kim Ir-sen), jenž v roce 1941 uprchl do SSSR a po roce 1945 v sovětské uniformě postupně ovládl severokorejskou komunistickou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu