Venezuela bez happy endu
Autoritářský Nicolás Maduro ovládl i poslední instituci v zemi
Před necelými dvěma lety, v lednu 2019, prohlásil tehdejší předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, že se na základě ústavy své země stává přechodným prezidentem. Argumentem, na jehož základě ho ve funkci hlavy jihoamerického státu následně uznalo 50 zemí včetně České republiky, byly předchozí zjevně zfalšované prezidentské volby ve prospěch Nicoláse Madura, následníka zesnulého autoritáře Huga Cháveze. Guaidó se stal prezidentem jako předseda posledního legitimně zvoleného politického tělesa v zemi.
Minulý týden vše skončilo. Guaidó ani s podporou ekonomických sankcí ze strany USA nedokázal vytlačit Madura z prezidentského paláce. Opozice se pod jeho vedením několikrát pokusila vyvolat lidové povstání a přesvědčit armádu, aby přešla na její stranu, to se ale ve zbídačené zemi, v níž má vláda pod kontrolou distribuci základních potravin, nepodařilo.
Teď, v regulérním termínu vypsaných voleb do Kongresu, už Maduro neponechal nic náhodě. Volby byly zcela pod vládní kontrolou, neměli k nim přístup pozorovatelé, část rozhádané opozice je rovnou bojkotovala. Výsledkem je 91 procent hlasů pro vládnoucí stranu. V lednu Juan Guaidó přestane být parlamentním předsedou. Venezuela je pevně v Madurových rukou. Tragický příběh téhle třicetimilionové země má zatím k happy endu daleko.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu