Čínské vlastňáky
Prezident Si Ťin-pching ničí těžce vydobytou pověst Číny jako chytrého, stabilního a produktivního hráče na světové scéně
Američané jsou rozdělení úplně ve všem, na jedné věci se ale ochotně a stále častěji shodnou: na strachu z Číny. „Číňané nás válcují,“ řekl prezident Joe Biden. Republikánský senátor Josh Hawley z Missouri uvedl, že Číňané „jsou na dobré cestě“ k tomu, aby dosáhli svého cíle světové „nadvlády“. Experti varují, že čínská Iniciativa pásu a cesty, tzv. Nová hedvábná stezka, a vakcinační diplomacie posilují obecně její přitažlivost.
Podívejme se ale blíže, co se doopravdy děje. Čínské tajnůstkářství a mlžení ohledně virového původce covidu-19 podnítilo rostoucí volání po důkladném vyšetřování, a to nyní i ze strany prezidenta Bidena. Místo toho, aby byl postoj Pekingu transparentní a vítal mezinárodní snahy zjistit, kde se stala chyba, chovají se čínští vládci defenzivně a kladou vyšetřování do cesty překážky. Tím jen živí podezření a konspirační teorie.
Tento postup je součástí opakujícího se vzorce. Ambiciózní obchodní a investiční smlouva Číny s Evropskou unií ztroskotala především kvůli přehnané reakci Číny na umírněnou evropskou kritiku jejího počínání v provincii Sin-ťiang. V březnu Evropská unie na rozdíl od Američanů tamní útlak ujgurské menšiny neoznačila za genocidu a vyhlásila velmi omezené sankce proti čtyřem místním úředníkům a regionálnímu úřadu pro veřejnou bezpečnost. Následující pekingský protiútok, jak poznamenává Stuart Lau ze zpravodajského serveru Politico, všechny šokoval. Čína uvalila sankce na celý politický a bezpečnostní výbor Evropské unie, jakož…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu