Za poslední rok stoupl v Americe počet žádostí o ustavení odborových svazů na pracovišti téměř o 60 procent. První odbory vznikly ve Starbucks, v prodejnách Applu i ve skladu firmy Amazon. Druhý pokus o založení základní odborové organizace v Amazonu sice ztroskotal, titulky amerických (liberálních) médií nicméně věští možný návrat zlatých odborových časů. Něco se hnulo.
Ale co? Ledacos nasvědčuje tomu, že mnohé změnil covid-19. Pracující si s ním užili své. Zatímco se privilegovanější část společnosti stáhla do svých antivirových home officů, dělníci i pracovníci ve službách všeho druhu museli přímočaře vzdorovat nebezpečí.
Pak je tu však jiný argument, méně očekávatelný. Jak stoupá počet vysokoškolsky vzdělaných Američanů, roste také počet diplomovaných pracujících. Skutečně ne každý absolvent historie operního zpěvu skončí ve svém oboru, pokud takový v praxi existuje. Představa vysokoškolsky vzdělaného muže či ženy, kterému se jeho investice časově i finančně vyplatila, se zdaleka netýká každého.
A jak houstnou řady vzdělaných skladních manažerů či sečtělých baristů, roste na jedné straně jisté zklamání a pocit nedocenění, na druhé však sebevědomí, jež dříve pro zaměstnance na podobných postech nebylo typické. „Nazvala bych to jakousi třídní sebejistotou,“ citují například v této souvislosti The New York Times socioložku Ruth Milkman. „Tito zaměstnanci disponují širším pohledem na svět, do něhož patří víc než jen protloukání se ze dne na den.“
Odboráři tak…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu