Zakázaná historie
Letošní výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu připomnělo dramatickou proměnu Hongkongu
Desítky tisíc lidí se třicet let vždy 4. června scházely se zapálenými svíčkami v hongkongském parku Viktoria. Konala se tu každoročně světově největší vzpomínka na studenty zmasakrované čínskou komunistickou stranou v roce 1989 kvůli volání po občanských svobodách. Letos zůstal park v den výročí policejně uzavřen. Hlídkující strážníci zadrželi těch několik odvážlivců, kteří se chovali vzpurně. Třeba devětašedesátiletého muže, který postával v okolí a na nasazené roušce měl natištěn nápis „Smutek za 4. června“. Podle policie „nabádal okolí k účasti na nepovoleném shromáždění“.
Připomínky masakru na náměstí Nebeského klidu byly v Hongkongu poprvé zakázány před dvěma lety, tehdy oficiálně kvůli obavám z šíření pandemie. V téže době byl v Hongkongu zaveden nový bezpečnostní zákon, který výrazně usnadňuje zatýkání prodemokratických aktivistů, a za mřížemi v posledním roce skončili dřívější organizátoři vzpomínkových akcí. Na rozdíl od minulosti neorganizovala mše za zabité demonstranty ani místní katolická církev, otřesena květnovým zatčením devadesátiletého bývalého hongkongského kardinála Josepha Zena. Státní zástupce mu vyčítá nelegální finanční pomoc aktivistům během rozsáhlých prodemokratických demonstrací roku 2019.
Zatčení bývalého kardinála Zena a organizátorů vzpomínek na masakr roku 1989 ukazuje rozměr válcování občanských svobod, kterými se Hongkong donedávna lišil od pevninské Číny. Podle koncem května vydané studie exilové organizace Hong Kong…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu