V roce 1942 se Winston Churchill snažil připravit britský lid na dlouhý konflikt. „Tohle není konec,“ řekl po vítězství Spojenců v Egyptě. „Není to ani začátek konce. Ale je to možná konec začátku.“ Když budeme uvažovat v těchto termínech, jaké fáze ukrajinské války jsme nyní svědky?
Vyjednávat až jindy
Jak vysvětluje Gideon Rose, vědecký pracovník Rady pro zahraniční vztahy a autor vynikající knihy How Wars End (Jak končí války), pravděpodobně se nacházíme někde uprostřed. Podle Rose začíná každá válka podobně jako šachová partie – dramatickým útokem a obranou. Pokud tyto úvodní salvy nepřinesou rozhodující vítězství, válka přejde do střední fáze, v níž se obě strany snaží získat výhody na bojišti. „Ve střední fázi nemá žádná ze stran zájem vyjednávat,“ vysvětlil mi Rose, „protože každá strana se snaží posílit svou pozici na bojišti, a získat tak silnější pozici pro vyjednávání.“ V tomto období jsou emoce vypjaté na maximum, a je proto těžké dosáhnout kompromisu.
Nakonec v určitém okamžiku vstoupí bojovníci do závěrečné fáze, a to dvěma možnými způsoby. Buď se průběh války nezvratně obrátí ve prospěch jedné strany (jako tomu bylo v letech 1918 a 1944), nebo nastane vyčerpaný pat (jako v Koreji v polovině roku 1951). „V tu chvíli se strany dostávají do finále a začínají soupeřit o konečné vypořádání,“ říká Rose.
Ve střední fázi, v níž se právě nacházíme, musí Západ pomoci Ukrajině posílit její pozici. Kyjev potřebuje více zbraní a výcviku. I když…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu