Osa Varšava − Praha − Řím
Český premiér ohlásil zrod nového euroskeptického projektu v EU. Co to v praxi bude znamenat?
Petr Fiala asi spoustu lidí překvapil, když před několika dny ohlásil nové spojenectví mezi českou, polskou a italskou vládou. Novinku oznámil na stránkách italského deníku La Stampa, který linku Varšava – Praha – Řím nazval „osou“. Reminiscence na druhoválečnou Osu, fašistický blok Berlín – Řím – Tokio, a fakt, že do čela Itálie právě usedla žena, která se v mládí hlásila k odkazu fašismu, vyvolaly rozruch a rychlý odsudek nápadu. Polsko-česko-italská iniciativa si přitom zasluhuje prozkoumat. Platí to ale z jiných důvodů než kvůli mladickému okouzlení italské premiérky Mussolinim.
Ta otázka se nabízela
Fiala nepřekvapil jen uživatele českých sociálních sítí, ale i bruselského zpravodaje deníku La Stampa. Giorgia Meloni byla předminulý pátek uváděna do funkce a Marco Bresolin se chtěl zeptat Fialy, který byl zrovna v Bruselu na summitu EU, jak konzervativní lídři naloží s novou situací, kdy má jejich společná platforma, Evropští konzervativci a reformisté (ECR), poprvé tři premiéry mezi lídry EU.
Šéf české vlády poskytl italskému zpravodaji krátký rozhovor po konci summitu. „Neměl jsem žádné informace o tom, že by politici něco chystali. Jen jsem to zkusil. Připadalo mi, že ta otázka se nabízela,“ popsal Respektu několikaminutovou schůzku Marco Bresolin.
Fiala nejprve řekl, že se s Giorgií Meloni opakovaně setkal a její názory jsou mu známé. „Musíme vytvořit formát pro koordinaci našich pozic,“ pokračoval český premiér. „Myslím, že to bude prospěšná věc.…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu