Úzkostný, nebo vyhýbavý? Nebo obojí?
Amatérská psychologie může zlepšit naše vztahy. Má to ale svoje rizika.
Nemá náhodou můj manžel narcistickou poruchu osobnosti? A nemluví z nás dvou jen naše vlastní úzkostně utvořená citová vazba? Není divu, že díky sociálním sítím a populárně-naučné literatuře dnes proniká odborný žargon i do partnerských vztahů. Snaha lépe porozumět sobě i druhému v páru za použití starších i novějších psychologických teorií se spíše cení. A nakonec může i reálně pomoci. Rizika jsou podobná jako u ostatních témat: přílišné a horlivé zjednodušování.
Z krize ke štěstí
Petr prožívá podle svých slov mimořádně krásné období svého života, nejen proto, že s manželkou Alenou před šesti měsíci do rodiny přivítali třetí dítě. „Jsme nejšťastnější, co jsme kdy byli,“ usmívá se muž, který pracuje jako technik a za pár dní oslaví sedmatřicáté narozeniny.


Ještě před pár lety to ale šlo s nimi celkem z kopce. Z velké lásky se vcelku rychle po seznámení narodil první syn, nicméně vedle obvyklých starostí čekajících na všechny novopečené rodiče řešili dlouhodobě i další problémy. Petr měl pocit, že Alena ještě před narozením dítěte začala být jaksi odtažitá a chladná – neprojevovala emoce, vřelost a náklonnost tak, jak by potřeboval. Čím více se od něj manželka emocionálně vzdalovala, tím nervóznější byl a tím více měl pocit, že jeho partnerka do vztahu investuje mnohem méně než on. Toužil po ujištění, že ho má žena opravdu ráda a chce s ním být.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu