Dvojice tuzemských organizací – skupina Re-set zaměřená na sociálně-ekologickou transformaci a Univerzity za klima – uspořádala minulý týden otevřený workshop pro zájemce o roli mluvčích „za klima a proti patriarchátu“. Zkrátka školení lidí, kteří budou o těchto tématech komunikovat s médii. Zváni byli všichni, kdo se chtějí zapojit – i když vlastně úplně všichni ne, jen takzvaní FLINTA lidé. Pokud tuhle zkratku neznáte, označuje ženy, intersex osoby (s mužskými i ženskými pohlavními znaky), nebinární jedince, trans osoby a agender jedince (bez genderu, nevnímají se ani jako muži, ani jako ženy). Přijít tedy mohli všichni kromě cis mužů, tedy mužů, kteří jsou srozuměni s pohlavím, s nímž se narodili.
Argumenty organizátorů, které ovšem na veřejně šířené pozvánce scházely, jistě nelze brát na lehkou váhu: když klimatičtí aktivisté potřebují od svých členů či sympatizantů nějakou nepříjemnou práci, třeba v osm ráno někde něco organizovat, zpravidla se účastní jen ženy, v médiích ale za zmíněné organizace často mluví muži. Nejde o to muže vyloučit, ale posílit diverzitu, říkají pořadatelé. FLINTA osoby se navíc podle nich často setkávají s ústrky či minimálně s tím, že jim média kladou celkem banální otázky, třeba jestli nosí udržitelné oblečení, zatímco mužů se ptají na data o dekarbonizaci. Je proto důležité, aby FLINTA lidé mohli na semináři komunikovat mezi sebou. A vůbec, v čem je tahle selekce jiná, než když někdo pořádá doučování pro romské děti nebo seminář pro ukrajinské uprchlíky?
Nutno říci, že v něčem jiná je. Sexualita, která s genderem úzce souvisí, bývala velmi intimní záležitost, a pro někoho to tak třeba zůstává. Nemusí pak být nadšen, že účastí na semináři prozrazuje příslušnost k některé z jmenovaných kategorií – pokládá to za svoji soukromou věc, do které širšímu okolí nic není. A někteří cis muži se mohou vyloučením z účasti cítit diskriminováni.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu