Zápis tu není jen úředním procesem, ale vítacím rituálem. Velká vrata, staré chodby s ozvěnou, majestátní budova málem jak z filmového Harryho Pottera. A na konci šňůry stanovišť dárek – tričko s nápisem „Těším se do školy na Lyčkově náměstí“.
Nu dobrá, když to říkáte, tak já se tedy těším, pomyslí si předškolák.
Jenže – řeč je sice o obyčejné spádové státní škole, ale zároveň o jedné z nejlepších škol v Praze, vyhlášené přívětivou atmosférou a dobrou péčí o komplikovanější děti. To láká zájemce z celého města. Zároveň jde o jedinou školu v Karlíně, kde roste jeden nový činžák za druhým.


Obyvatel přibývá, populační ročníky sílí, dobré jméno ústavu se šíří. A tak se u zápisu potkává nejen víc a víc regulérních spádových zájemců, ale přibývá i těch, kteří jdou štěstí naproti a přihlašují se účelově k trvalému bydlišti v okolí. Protože ať dítě bydlí ve skutečnosti kdekoli, pro nárok na přijetí je podle zákona rozhodující adresa, jaká vyjede z centrální evidence obyvatel k rodnému číslu. A svého potomka takto může každý ubytovat, kde chce, třeba u cizích lidí naproti vyhlídnuté škole, což je služba, která se i prodává nepokrytě na webu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu