0:00
0:00
Kultura29. 4. 20233 minuty

Pejsek a kočička vegany

Astronaut

Jak pejsek a kočička vařili dort, verze 2023. „Tak jsem dostala chuť na opravdický dort,“ řekla kočička. „A jaký?“ ptal se pejsek. „Přeci veganský,“ řekla kočička. To je, pejsku, trend v jídle pro zvířátka – a taky předmět mnoha sporů. Když přijde na veganské a vegetariánské krmivo, jdou po sobě vážení odborníci jako pes a kočka.

„Copak to v tom krmivu je, když tam není maso. Co myslíš, kočičko?“ ptal se pejsek. A začali studovat etiketu. Obsahuje třeba sóju, ječmen, řepné řízky, hrách, sušený špenát, kukuřičný olej, extrakt z ananasového stonku. „To vypadá spíš jako krmivo pro myši,“ prohlásila kočička a pak s pejskem přemýšleli, proč to ti lidé vlastně kupují.

Důvodů je víc. Jednak emise uhlíku vznikající při produkci masa. Psi velkých plemen ho sežerou opravdu hodně a jejich uhlíková stopa je údajně stejná, jako kdyby rodina vlastnila vůz SUV; na pejskovi ale daleko nedojedou. Další motivací je ohled ke zvířatům. Je znepokojivé, že kvůli tomu, abychom mohli krmit svá zvířata, jiná zvířata zabíjíme. Ale je veganská a vegetariánská strava pro psy a kočky řešení? Nezabíjíme tím náhodou pro změnu je? Není to pro ně utrpení?

↓ INZERCE

Do této debaty se ovšem pouštět nebudeme, je to totiž výbušné téma. Podle prohlášení Státní veterinární správy podávání výhradně rostlinné stravy psům a kočkám „není v souladu s fyziologickými potřebami zvířat a může být považováno za týrání“.  Podle některých jiných odborníků to zase taková katastrofa není. Veganské směsi obsahují i tuky, bílkoviny a minerály. A pokud je v jídle dostatek všech živin, není zase tak podstatné, jestli jsou rostlinného nebo živočišného původu.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc