
Jak pejsek a kočička vařili dort, verze 2023. „Tak jsem dostala chuť na opravdický dort,“ řekla kočička. „A jaký?“ ptal se pejsek. „Přeci veganský,“ řekla kočička. To je, pejsku, trend v jídle pro zvířátka – a taky předmět mnoha sporů. Když přijde na veganské a vegetariánské krmivo, jdou po sobě vážení odborníci jako pes a kočka.
„Copak to v tom krmivu je, když tam není maso. Co myslíš, kočičko?“ ptal se pejsek. A začali studovat etiketu. Obsahuje třeba sóju, ječmen, řepné řízky, hrách, sušený špenát, kukuřičný olej, extrakt z ananasového stonku. „To vypadá spíš jako krmivo pro myši,“ prohlásila kočička a pak s pejskem přemýšleli, proč to ti lidé vlastně kupují.
Důvodů je víc. Jednak emise uhlíku vznikající při produkci masa. Psi velkých plemen ho sežerou opravdu hodně a jejich uhlíková stopa je údajně stejná, jako kdyby rodina vlastnila vůz SUV; na pejskovi ale daleko nedojedou. Další motivací je ohled ke zvířatům. Je znepokojivé, že kvůli tomu, abychom mohli krmit svá zvířata, jiná zvířata zabíjíme. Ale je veganská a vegetariánská strava pro psy a kočky řešení? Nezabíjíme tím náhodou pro změnu je? Není to pro ně utrpení?


Do této debaty se ovšem pouštět nebudeme, je to totiž výbušné téma. Podle prohlášení Státní veterinární správy podávání výhradně rostlinné stravy psům a kočkám „není v souladu s fyziologickými potřebami zvířat a může být považováno za týrání“. Podle některých jiných odborníků to zase taková katastrofa není. Veganské směsi obsahují i tuky, bílkoviny a minerály. A pokud je v jídle dostatek všech živin, není zase tak podstatné, jestli jsou rostlinného nebo živočišného původu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu