V dialogu s dobou
Prapravnuk významného nakladatele hledá způsoby, jak přenést odkaz svých předků
V době existenciální i existenční krize krásu a tvůrčí činnost potřebujeme,“ ukončuje svou přednášku v bývalé balírně knih nakladatelství Jana Laichtera architektka a teoretička architektury Pavla Melková. Nacházíme se v Laichterově domě ze začátku 20. století navrženém Janem Kotěrou, ve kterém právě probíhá setkání ke sto letům výročí jeho úmrtí. Jsme dnes moderní, a co to znamená? Jaká je role architektury? Odpovědi na otázky, jež tu zazněly, spolu s posluchači hledá také osmadvacetiletý Štěpán Lars Laichter, prapravnuk Jana Laichtera. A chce k tomu použít právě tuto památkově chráněnou budovu a její odkaz.
Zakladatel Laichterova nakladatelství a časopisu Naše doba, přítel TGM a cestovatel spolu se svými kolegy toužil skrze společenskovědní publikace vzdělávat československou veřejnost. Nakladatelství bylo v roce 1949 komunisty zrušeno a rodina, která tu zároveň bydlela, se později musela vystěhovat. V prostorách pak sídlil Knižní velkoobchod, Supraphon a v letech 2000–2021 zde působilo nakladatelství Paseka. Dům se po listopadu vrátil do rodové linie Štěpánova pradědy a nakladatele Františka Laichtera. A když se už ostatní příbuzní nemohli o dům starat, vzal jej do svých rukou Štěpán.
Byl rok 2021 a Štěpán právě dokončil bakalářská studia v Kanadě, na kterých se zabýval filozofií a umělou inteligencí. Vrátil se do Prahy, začal pečovat o rodinné dědictví a studovat magisterský obor logika na FF UK. Fascinuje ho dialog, jeho výpočetní modelování a použití v interakci mezi lidmi a umělou inteligencí. A právě dialog mezi vizemi jeho předků a potřebami dnešního člověka a budoucností, představuje také východisko jeho práce s Laichterovým domem.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu