Plánovač Biden
Ekonomické plány současné administrativy mě trochu zneklidňují
Na světě je Bidenova doktrína. Prezidentova administrativa ji představila v nedávném rozmáchlém projevu svého poradce pro otázky národní bezpečnosti Jakea Sullivana. Ten načrtl postoje vlády v otázkách mezinárodní ekonomiky, ve skutečnosti se ale jedná o celkový rámec přístupu prezidenta Bidena ke světu, definující přehledně myšlenky, jež se skrývají za jeho sloganem „zahraniční politika pro střední třídu“.
Sullivan je velmi inteligentní a přemýšlivý, je také zkušeným autorem vládních programů. V tomto ohledu dnešní administrativě dominuje a zmíněný projev to jen potvrzuje. Mnohé z navržených iniciativ nabízejí chytrá řešení a stojí za to se o ně pokoušet. Celkový přístup mě ale přesto ve třech základních směrech zneklidňuje.
Strach z Japonska


Na prvním místě stojí v základu pesimistický pohled na nedávnou historii Ameriky. Sullivan vzpomíná na slavnou éru americké ekonomické převahy po roce 1945, pak ale poznamenává, že „během posledních několika desetiletí“ tato síla kamsi vyvanula. Hovoří o erozi průmyslové základny země, exportu amerických pracovních míst, odumírání průmyslových odvětví. „Přestali jsme se soustředit na rozvoj,“ prohlásil Sullivan a shrnul sérii dotací, cel, zákazů a investic, jež stojí v základech Bidenova nového přístupu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu