Do konce července měl podle svých původních slov předložit nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi jméno nástupce odcházejícího šéfa Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Radima Daňhela. Jméno favorita na post zveřejnil jako první Deník N, Respektu to nyní potvrdily tři zdroje. Novým šéfem žalobců z Olomouce se měl stát Radim Dragoun, současný šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Tomu končí na konci srpna pětiletý mandát a jak sdělil Respektu, uvažuje o tom, že by se vrátil do řad státních zástupců, které kvůli křeslu šéfa GIBS opustil v roce 2018.
Jenže minulou středu do jmenování zasáhla vláda. Svým usnesením doporučila Igoru Střížovi, aby na post vypsal do konce července výběrové řízení. Jde o naprosto neobvyklý krok, volba vrchních státních zástupců je podle zákona v rukou toho nejvyššího, vybrané jméno pak ministr spravedlnosti schvaluje jen formálně. „Dohodli jsme se, že je to nejčistší řešení, že tak vyloučíme dohady o nějakých zákulisních jednáních a dohodách o budoucím vrchním státním zástupci v Olomouci,“ vysvětluje ministr Blažek krok vlády.
Igora Stříže ale nic nezavazuje, aby výběrové řízení vypsal. Zákon mu dává právo přímého výběru. Nejvyšší státní zástupce Stříž na otázku Respektu, jak se rozhodne a zda výběrové řízení vypíše, do uzávěrky vydání neodpověděl. Kdyby ho ovšem vypsal, ztěžuje to cestu Radimu Dragounovi – dokud bude šéfem GIBS, nesmí se do výběrového řízení přihlásit. Lhůty na přihlášení do výběrových řízení bývají většinou měsíc – a to by mu cestu do Olomouce jako stále funkčnímu šéfovi GIBS úplně uzavřelo.


Dění kolem olomouckého VSZ do jisté míry osvětluje odchod Radima Daňhela. Ten nevydržel ve funkci ani rok – stručně řečeno měl na svém postu velké problémy vést úřad a komunikovat s podřízenými. Olomoucké VSZ má dvě pobočky v Brně a Ostravě, které fungují dost samostatně. Samotný olomoucký úřad pracoval skoro patnáct let pod Ivem Ištvanem v téměř nezměněné personální podobě a podle informací Respektu bylo pro Daňhela složité poradit si s neformálně nastavenými vztahy uvnitř VSZ. Úřad navíc kolem sebe postavil „vozovou hradbu“ poté, co byl Ivo Ištvan z vedení VSZ před patnácti lety nezákonně odvolán a vrátil se tam po roce na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ištvanovi podřízení byli další roky citliví na kritiku z politických sfér. Konkrétně v případu Jany Nagyové a Petra Nečase z roku 2013 se jim politických výtek dostalo opravdu hodně, a to i v posledních měsících od ministra Blažka – směřovaly k údajné nekompetenci úřadu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu