National Geographic mapoval vymírající druhy zvířat. Nyní se stal sám ohroženým druhem.

Podobné zprávy v této rubrice nevidíme úplně rádi. Ale už řadu let je smutnou realitou, že k duchu naší doby patří také propouštění v mediálních domech, ať už českých nebo zahraničních. A kácí se i v pořádně starém lese.
Před časem se objevila zpráva, že posledních zbývajících 19 stálých redaktorů a redaktorek propustí slavný americký magazín National Geographic (NG). Rozpuštěn byl také audio tým, již dříve byla omezena spolupráce s fotografy, kteří v minulosti trávili měsíce v terénu, kde pořizovali fotografie, jimiž byl časopis proslulý a z nichž vzešly některé z nejslavnějších fotek historie.
Měsíčník, který existuje úctyhodných 135 let a aktuálně patří do stáje mediálního a zábavního konglomerátu Walt Disney Company, bude dál vycházet, ale při tvorbě obsahu bude využívat pouze novináře na volné noze, případně budou texty dávat dohromady editoři magazínu. Americký deník The Washington Post, který o propouštění informoval, napsal, že NG potkal podobný osud jako živočišné druhy, o jejichž kritickém ohrožení nebo přímo vymření v průběhu let tolikrát informoval.


Na konci osmdesátých let, kdy byl na vrcholu, si ho předplácelo na 12 milionů Američanů a další miliony jinde po světě. Absurdní na celé situaci je fakt, že i dnes zůstává National Geographic s 1,8 milionu předplatitelů jedním z nejčtenějších časopisů v USA. Ohrožených druhů je ovšem na mediální scéně mnohem více. Jen loni podle analýzy amerického webu Axios přišlo o práci nejvíce tamních novinářů ve sledované historii – téměř 18 tisíc, což předčilo dosavadní rekord z pandemického roku 2020. Možná je načase žurnalisty zařadit na seznam ohrožených druhů. A zařídit jim někde rezervaci.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu