0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda22. 7. 2023

Nejistá snaha o obrat v americko-čínských vztazích

Pokus o restart. (Henry Kissinger s prezidentem Si Ťin-pchingem, 20. června 2023)
Autor: Huang Jingwen / Xinhua News / Profimedia

Diskuse o americko-čínských vztazích ovládlo v poslední době jedno slovo – podlaha. Dubová, smrková, borovicová… hlavně ji položit co nejdříve. Nejde o to, že by jedna země do druhé najednou začala zničehonic vyvážet dřevěné fošny, podlaha jako základ pro vzájemné vztahy se ale stala oblíbenou metaforou komentátorů, kteří velmocenské dění sledují. Obě země se v posledních měsících tváří, že oboustranným zájmem je zabránit dalšímu zhoršování vzájemných vztahů – tedy vybudovat metaforickou podlahu, která propad zastaví. A jestli bude z dubového dřeva a víc vydrží, nebo spíš půjde o měkký smrk, už je věc detailu.

Pomyslnými tesaři se za Spojené státy v posledních týdnech stalo několik klíčových postav z kabinetu prezidenta Joea Bidena, které do Číny vyrazily – od ministra zahraničí Antonyho Blinkena přes ministryni financí Janet Yellen až po speciálního klimatického zmocněnce Johna Kerryho. „Vzdálili jsme se sobě a došlo k nedorozuměním. I proto je potřeba se začít setkávat, abychom stabilizovali naše vztahy a vystavěli je na solidní podlaze,“ vypůjčila si populární metaforu Yellen. S podobnou zprávou o potřebě vzájemného dialogu dorazil do Pekingu minulý týden neoficiálně i legendární americký diplomat, stoletý Henry Kissinger, který je v Číně považován za nejváženějšího žijícího Američana. Pokus o restart vzájemných vztahů ale zároveň přichází v době, kdy se čínská ekonomika potýká s velkými problémy, a není jasné, jak se ekonomické potíže promítnou do diplomatických jednání.

Snad každý standardní ukazatel ekonomické kondice v Číně aktuálně bliká červeně. Když čínské vedení loni narychlo zrušilo covidová omezení a otevřelo tamní ekonomiku, očekávalo se, že letos asijská velmoc poroste a zařve jako probuzený ekonomický tygr. Aktuální čísla jsou ale slabá a v druhém čtvrtletí vzrostla čínská ekonomika pouze o 0,8 procenta oproti začátku letošního roku. Podle mnoha analytiků na Čínu dopadá světový útlum ekonomiky a zároveň změna poptávky v bohatších zemích – zatímco loni ještě řada západních domácností ve velkém nakupovala třeba čínské rotopedy, které si oblíbila během pandemie, letos už spíš peníze utrácí za cestování nebo za posezení v restauracích. Tradiční motor čínského hospodářství, export průmyslových výrobků do celého světa, se tak zadrhl a v červnu byl oproti loňskému roku o osm procent nižší. K tomu všemu přidejme fakt, že nezaměstnanost mladých lidí v Číně aktuálně přesahuje 20 procent, a obrázek země v ekonomické krizi je na světě.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc