
Rusko minulý týden intenzivně ostřelovalo černomořský přístav Oděsu, zaměřovalo se na ničení infrastruktury související s lodní dopravou. Z přístavu Južne, který leží nedaleko Oděsy, pravidelně vyplouvají velké nákladní lodě s ukrajinským obilím a kukuřicí směřující přes Černé moře do Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Poté, co nyní Moskva vypověděla tzv. obilnou dohodu, která umožňovala jejich bezpečnou plavbu, hrozí, že bude kromě přístavní techniky napadat i lodě samotné. V prohlášení mluví o tom, že bude považovat plavidla směřující do přístavů i z přístavů za válečná.
Bezpečný transfer obilí z černomořských přístavů dojednaly loni v červenci OSN a Turecko. V prvních pěti měsících války to nebylo možné, dohoda ještě neexistovala a ruské lodě i miny blokovaly vývoz pšenice, kukuřice, slunečnicového oleje a dalších komodit, jejichž je Ukrajina jedním z největších světových vývozců. Obavy z hladomoru ve třetím světě tehdy vyšponovaly globální ceny potravin, srazila je právě až dohoda z tureckého Istanbulu.
Turecko v minulosti řeklo, že kdyby dohoda padla, pokusí se ukrajinským lodím nějak dál pomáhat, aby mohly bezpečně plout Černým mořem. Zda to bude znamenat jejich doprovod tureckými válečnými loděmi, ale Ankara nikdy nespecifikovala. Kdyby to tak bylo, mohlo by to vést k přímé vojenské roztržce mezi Tureckem a Ruskem.


Rusko útokem na obilnou dohodu může sledovat opětovné vyhnání cen vzhůru, a to především v Africe a na Blízkém východě. To by mohlo některé tamní politiky dovést k tomu, že by se postavili proti Ukrajině, kterou by označili za viníka s tím, že se s Ruskem nechce domluvit na příměří. Ukrajinské ministerstvo obrany v reakci na ruská prohlášení recipročně uvedlo, že od minulého pátku mohou být plavidla plující do ruských nebo Rusy okupovaných ukrajinských přístavů v Černém moři považována za lodě přepravující vojenský náklad.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu