Zázrak korejského popu
Nejradostnější žánr současnosti je výsledkem politiky státu
Korejská popkultura vzala v posledním desetiletí svět útokem. Seriály trhají rekordy na Netflixu a tamní hudební trh je v globálním srovnání sedmý největší. Vše stylové, co má předponu K, je dnes v kurzu. Pozornost přitahuje K-drama, K-fashion, K-beauty a především K-pop, který už je po několik sezon jedním z nejpopulárnějších žánrů na planetě. Právě jemu bude zasvěcená první velká koncertní akce tohoto druhu v Česku, která se odehraje 6. října v pražské O2 areně, na níž mimo jiné vystoupí chlapecké skupiny Monsta X, Cravity nebo AB6IX.
Během několika málo desetiletí se Jižní Korea proměnila z jedné z nejchudších zemí s panující cenzurou v dravou a bohatou popkulturní supervelmoc. Navíc, pokud jde o hudbu, žádná jiná popová produkce dnes nenabízí tolik optimismu a bezstarostnosti jako K-pop. Ve Spojených Státech, Evropě i ve státech Střední a Jižní Ameriky se do komerčně úspěšné hudby po roce 2000 stále častěji dostávaly společensky kritické názory a postoje. Pro K-pop tohle neplatí.
Rozesmáté obličeje, společné taneční choreografie a euforie, jakou vyzařují zdejší boybandy, maskují skutečnost, že mají za sebou roky drilu, který je připravoval na showbyznys. A také to, že jejich tvůrčí možnosti zdaleka nejsou tak svobodné, jak by se mohlo podle pestrobarevných klipů zdát.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu