Zdá se, že příběhy technologických a digitálních obrů mají svůj ustálený průběh: z univerzit a garáží mezi největší a nejhodnotnější firmy. Platí to i pro nejnavštěvovanější webovou stránku Google.com, respektive internetový vyhledávač, který dal vzniknout i novému slovesu popisujícímu činnost, bez níž by byl dnešní svět nepředstavitelný.
Historie „googlování“ začala jako projekt dvou studentů americké Stanfordovy univerzity, Sergeye Brina a Larryho Page. V pokoji na koleji pracovali na vyhledávači, který měl stránky řadit nově i podle relevance. Do té doby řadily vyhledávače výsledky podle toho, jak často se hledané klíčové slovo na stránkách objevuje; hledání tak často vedlo spíš ke spleti stránek.
Brinův a Pageův algoritmus PageRank přinesl možná na první pohled nenápadný, ale ve výsledku obří posun: vyhodnocoval jako relevantnější ty stránky, na které se ostatní stránky nejčastěji odkazovaly. Čím více těchto „zpětných odkazů“ stránka měla, tím výš byla řazena ve výsledcích.


Doména Google.com byla registrována právě před 26 lety, 15. září 1997. Jméno Google prý přitom bylo údajně výsledkem omylu. S tím, jak projekt rostl, začali zakladatelům pomáhat další studenti, jedním z nich byl Sean Anderson. Po společných debatách navrhli Sean a Larry pro vyhledávač jméno Googol, matematický termín pro číslici jedna následovanou sto nulami. Při registraci domény se ovšem Sean přepsal a vyhledal dostupnost domény Google.com. A protože název byl ještě nezadaný a Larrymu se líbil, už u toho zůstalo.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu