Slovensko se posunulo k předčasným volbám. Vláda vedená premiérem Eduardem Hegerem (OĽaNO) padla v polovině prosince, když jí parlament vyjádřil nedůvěru, a od té doby se strany dohadují, co dál. Ukázalo se, že jediným řešením jsou předčasné volby, ale k tomu bylo třeba změnit ústavu: Slováci v ní neměli zakotvenou možnost předčasně rozpustit parlament. Minulou středu se cesta k předčasným volbám otevřela, protože možnost zkrátit volební období Národní rady SR poslanci do ústavy dodali.
Hlasovat o termínu předčasných voleb budou zákonodárci teď v poslední lednový den. Je to nejzazší termín, který jim k dohodě na řešení slovenské politické krize poskytla prezidentka Zuzana Čaputová, jinak by vyměnila kabinet v demisi za úřednickou vládu. To politické strany nechtějí.
Nejsilnější opoziční strany – Hlas vedený Peterem Pellegrinim a Smer vedený Robertem Ficem – navrhují vyhlásit volby už na květen nebo červen. Strany dosavadní koalice se snaží termín posunout až na konec září. Vysvětlují to snahou oddálit nástup opozice k moci, aby se stihly dokončit soudní procesy a stíhání kvůli korupci z Ficovy éry, než je případná nová vláda zastaví. Průzkumy voličských preferencí dlouhodobě ukazují, že šance na výhru voleb má Hlas a v těsném závěsu Ficův Smer. „Zastavit vyšetřování a soudy jsou opravdu silný motiv Fica i Pellegriniho,“ říká komentátor slovenského Denníku N Martin M. Šimečka, „ale z pozorování poslanců vlády, která na případné výhře antisystému nese významný podíl, se domnívám, že si chtějí prodloužit volební období hlavně proto, aby měli co nejdéle poslanecké platy. Většina lidí z OĽaNO se do parlamentu už nikdy nedostane a chtějí si to užít.“


Výhra Smeru či Hlasu a jejich vládní spojení by podle Šimečky znamenaly „hodně nechutné období“ pro Slovensko, kdy se dá čekat, že se lidé ve vládě budou mstít soudcům a policistům, kteří se snaží vyšetřovat a trestat nezákonné propojení státu, justice a zločinu. Fico se navíc v posledních letech změnil na nezakrytě proruského politika, což podle Šimečky bude mít svoje dopady. „Zahraniční politiku to taky otočí, myslím, že budou chtít být jako Maďaři,“ říká Šimečka. „Nemyslím, že budou například vetovat v Evropě sankce proti Rusku, protože Fico ví, že budou potřebovat evropské peníze. Ale určitě budou chtít zastavit vojenskou pomoc Ukrajině. Nepříjemné to bude hlavně dovnitř. Nastane další vlna korupce a únosu státu, o tom není pochyb.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu