
Letošní prezidentské volby byly opravdu už ty poslední, ve kterých lidé žijící v zahraničí nemohli volit korespondenčně. Tak zní nový závazek vládní koalice z minulého týdne. Volbou hlavy státu se v médiích opět připomněli krajané, kteří často cestovali stovky kilometrů k nejbližší volební urně a mnozí kvůli nejrůznějším příkladům úředního pedantismu nakonec šanci volit stejně nedostali.
Korespondenční volba je ve vzduchu třicet let, je to cosi jako „marný“ sněmovní evergreen, který se dostal do hry naposledy loni – a znovu neúspěšně. Vládní koalice kvůli opozičním obstrukcím tento bod nakonec obětovala v zájmu prosazení jiných priorit. Odpor ANO a SPD ale trvá a s ním i pochyby, zda koalice svůj obnovený závazek do příštích voleb dodrží a zda si s opoziční blokádou vůbec poradí.
„Na strategii pracujeme, ale přirozeně ji v tuto chvíli nebudu vyzrazovat,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob na dotaz, jak zajistit, že norma projde. Ve prospěch koalice podle něj hraje fakt, že v následujícím roce žádné volby nebudou a k prosazení je čas. Pětikoalice může zkusit cestu standardních schůzí, a pokud narazí, může svolat schůzi mimořádnou. „Myslím, že bychom legislativní proces měli zahájit v prvním pololetí tohoto roku,“ myslí si Jakob.


První pokus loni ztroskotal hned v počátcích. Už na jaře byli koaliční poslanci k prosazení normy před konáním prezidentských voleb skeptičtí. Argumentovali z jedné strany obstrukcemi opozice, ze strany druhé palčivější agendou, kterou do dolní komory tlačila válka na Ukrajině. Šlo zejména o zákony spojené s uprchlickou či energetickou krizí. To teď podle předsedy Jakoba nebude problém, nebo tomu alespoň zatím „nic nenasvědčuje“. „Pevně věřím, že nějaké zásadní krize nepřijdou. Máme jasný cíl: prosadit, co jsme slíbili,“ ujišťuje Jakob.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu