0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kultura13. 3. 2024

Anketa: Přeje český filmový průmysl matkám? Nebo platí „jestli chceš práci, nějak si to zařiď“?

Odpovídají mimo jiné producentka Šárka Cimbalová, režisér Jan Hřebejk, scenáristka Jana Šrámková, producent Martin Vandas a další

Při přebírání Lva za film Electra pronesla Daria Kashcheeva slova, která vybudila kauzu, jakou Česko nepamatuje
Autor: Maurfilm

Dá, nebo nedá se filmová profese skloubit v Česku s mateřstvím? A přeje tuzemský filmový průmysl ženám? Režisérka mezinárodně ceněných animovaných filmů Daria Kashcheeva se tato témata, která jako sedmatřicetiletá žena řeší, pokusila „propašovat“ na sobotní předávání Českých lvů ve své děkovné řeči. Kvůli tomu, že přesáhla organizátory vymezený časový limit, ji však režisér večera Michael Čech – podle někoho nepatřičně, podle někoho oprávněně – vypnul. Vznikla tak kauza, kterou Český lev nepamatuje. Její otisk na sociálních sítích vypovídá mnohé i o nastavení české společnosti. Následující anketa se nicméně soustředí na to, nakolik se jedna osobní řeč se dotkla obecnějších problémů v jednom kreativním odvětví. Osobností z filmové branže jsme se tedy zeptali: Souhlasíte, že poměry v českém filmovém průmyslu jsou nastavené nespravedlivě k ženám a že nenabízejí dostatečnou podporu pracujícím matkám? A jak by taková podpora měla případně vypadat?

Fotka autora Kristýna Michálek Květová
Kristýna Michálek Květová
producentka (Arvéd, Návštěvníci)
Za mě zazněly v řeči dvě věci. Jak se dá obecně skloubit práce a děti a jak se dá skloubit kreativní práce a děti. Slaďování práce s dětmi je problematické ve všech odvětvích. A pokud nemají rodiče záchrannou síť v rodině, pomoct jim mohou jedině finance: příspěvky na hlídání či na dětské skupiny. Tady může jednoznačně pomoci stát, ať už dotacemi nebo třeba tvůrčími stipendii pro rodiče. Specifikem u filmu ale je, že u většiny profesí home office a státní školství na rozdíl od jiných zaměstnání nepomůže. Na place jsou členové štábu mnohdy čtrnáct a více hodin, třeba i v noci. Pokud bude systémová podpora pro pracující matky na hlídání, aby si jej nemusely platit ze svých honorářů, a aby producenti neskuhrali, že se jim na natáčení finančně či časově nevyplatí, bude nám všem líp. Téma pochybnosti nad ztrátou kreativity (či nedostatku času na ni) v mateřství je pro mne složitější. Jako matka dvou dětí si myslím, že mít dítě není z hlediska kreativity žádné znevýhodnění, možná naopak. Nikdy mě nenapadlo, že bych svou práci přestala s dětmi dělat. I můj partner je filmový producent a většinu filmů děláme spolu, stejně jako vychováváme děti. A role matky mi přinesla hodnoty a nadhled, který bych bez dětí neměla. Čím více bude režisérek a producentek, tím větší bude uplatnění pro ženy v dalších profesích. Vidím to u filmů, které děláme a které točí režisérka. Máme ve štábu více žen než producenti či režiséři. To je přirozené. Pokud bude nejen filmové prostředí obecně více přátelské vůči ženám, bude více přátelské i pro ženy-matky. 

Fotka autora Jan Vejnar
Jan Vejnar
režisér a scenárista (Přišla v noci)
Nemám dostatečný přehled, nakolik jsou, či nejsou podmínky nastavené nespravedlivě k ženám. Odpověď je asi třeba hledat v každé vrstvě odvětví zvlášť. Připadá mi, že počet studentek na FAMU v posledních letech o trochu stoupá (dívám se primárně na katedru režie). Státní fond kinematografie také usiluje o spravedlivější nastavení při udělování podpory. Nicméně jedna věc je instituční podpora, druhá empatie mezi filmařskými kolegy, kteří mají moc spravedlivější podmínky nastavit. Znám slušné producenty a producentky, kteří se o to snaží. Vyslechl jsem ale i příběhy kamarádek a kolegyň, které kvůli nevhodnému jednání či poznámkám některých poměrně vlivných producentů a režisérů čelí v už tak stresové práci ještě většímu tlaku a pochybám. Některé pak přehodnocují další setrvání v průmyslu nebo dočasný odchod, po němž je ale těžké se vracet. Pokud si coby producent či autor budu chtít zajistit čas a koncentraci filmařky, jejíž tvorba mě oslovuje, a pokud je zároveň pracující matkou, logicky udělám vše, abych jí situaci usnadnil. Což třeba znamená nastavit si realistický časový harmonogram či zohlednit v honoráři skutečnost, že bude při práci na projektu nucena častěji využívat placeného hlídání. Zda to tak reálně funguje, či nefunguje, však musejí zodpovědět samy filmařky.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc