0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Na pozvání14. 4. 2024

Věda, samá věda

Autor: Matěj Stránský

Přesně před rokem jsem s nervozitou čekal na výsledky grantové soutěže Evropské výzkumné rady (v anglické zkratce ERC). Místo zprávy o tom, jestli jsem uspěl, nebo ne, mi však nejprve přišla žádost, abych v příštích letech sloužil jako hodnotitel v panelu, jenž o projektech rozhoduje. Napsal jsem jsem, že děkuji za důvěru, ale že s odpovědí bych rád počkal, až bude rozhodnuto o mém grantu. Tím jsem si naběhl; když pak za pár dní přišlo z Bruselu kladné rozhodnutí, nedalo se už dost dobře říct ne.

  Dnes mám za sebou jak rozjezd svého projektu, tak celé jedno kolo hodnocení projektů cizích. Čekal jsem, že se v obou případech negativně projeví tak často omílaná bruselská byrokracie, ale byl jsem zklamán. Hned po podepsání grantové smlouvy se mi telefonicky ozvali dva milí chlapíci z ERC, Řek Georgios a Maďar Balazs. Ten první řekl – mám na starosti finanční stránku tvého projektu, jak ti můžu pomoct? Poté mi vysvětlil pár jednoduchých pravidel, kterými se financování projektů řídí, a to způsobem, který jsem pochopil i já, ekonomický diletant. A nakonec zdůraznil hlavní zásadu, že vše slouží úspěchu projektu, a že to je jediné pravidlo, jež není flexibilní. Ten druhý chlapík začal větou – mám na starosti vědecké aspekty a donedávna jsem pracoval ve stejném oboru jako ty, takže mě tvůj projekt příjemně nutí si osvěžit paměť. Načež jsme vedli hodinovou debatu o detailech našich výpočtů, o kterých jsem ani nepředpokládal, že budou někoho zvenčí zajímat. Celé to Balazs zakončil větou, která mě dostala – asi víš, že jsem nedávno na konferenci potkal tvou studentku, a ona mi princip vaší metody vysvětlila stejně dobře jako ty.

  Hodnocení grantů ERC probíhá ve dvou kolech, což pro panelisty znamená dva týdenní pobyty v Bruselu. Nic, na co bych se předem zvlášť těšil. Představoval jsem si úmorné procházení formálních stránek projektů v nějaké odosobněné kancelářské budově tak, jak to znám z jiných grantových soutěží. Pravda je, že bruselské budovy EU se zvláštní útulností nevyznačují, ale to je moje jediná výtka. U grantů ERC záleží jen a jen na vědě. Jsi ze Sorbonny, německého Institutu Maxe Plancka, Masarykovy univerzity nebo z Univerzity v Bukurešti – nezajímá. Jsi žena, muž, nebo cokoli mezi tím – nezajímá. Jsi mladý, starý, nebo středního věku – nezajímá, tedy alespoň u pokročilých grantů ERC, kde nejsou žádná věková kritéria. Rozhodují pouze vědecké kvality projektu a uchazeče a je až neuvěřitelné, jak je to pro panelisty osvobozující. Prostě si člověk v panelu dva týdny užívá čtení a poslouchání o skvělé evropské vědě a pak jakoby mimochodem vybere ty nejlepší.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc