Vláda sází na nejistou energetickou vizi
Dostatek elektřiny má zajistit drahá jaderná energie
Česká vláda rozhodla v minulém týdnu o dvou pro zemi důležitých projektech. Ministryně obrany Jana Černochová podepsala v úterý s velvyslancem USA Bijanem Sabetem smlouvu o dodávce 24 amerických letounů F-35. O den později rozhodla vláda o rozšíření už pár let probíhajícího tendru na stavbu jednoho nového jaderného bloku v Dukovanech o další tři bloky – jeden navíc v Dukovanech a dva nové v Temelíně. Ze soutěže přitom vyřadila kvůli nesplnění podmínek severoamerickou společnost Westinghouse, a do finálního souboje o zakázku v odhadované hodnotě 1,75 bilionu korun se tak dostali dva možní dodavatelé z Francie a Jižní Koreje.
Význam smlouvy na stroje F-35 je zřejmý, špičkové letouny se stanou páteří už zcela promyšlené modernizace armády a udělají z ní rovnocenného partnera dalších zemí NATO. Rozhodnutí o budoucím energetickém směřování Česka ale přineslo především otázku, zda je projekt stavby čtyř velkých jaderných bloků reálný. Zatím totiž není rozhodnuto o financování projektu, dva zbývající soutěžící musí technologicky přepracovat nabízené reaktory, ty musí získat licenci, a rizikem je také předpoklad, že elektřina z nákladných zdrojů bude nakonec neúnosně drahá. Jisté je v tuto chvíli jedno: ať už dopadne soutěž o zakázku jakkoli, bude mít obří projekt s prozatímní řadou neznámých na Česko velký ekonomický i mezinárodněpolitický dopad. Zvědavost, jak chce stát na zvolené cestě uspět, je namístě.
Bijan Sabet se podivil


Velkým překvapením středečního vládního verdiktu bylo vyřazení společnosti Westinghouse. Podle vlády nesplnila firma podmínku závazné přihlášky. V čem přesně pochybení spočívalo, odmítl kabinet specifikovat. Westinghouse byl považován za favorita soutěže, podílel se už na dodávce technologií do jaderné elektrárny Temelín před dvaceti lety a předpokládalo se, že stát bude mít zájem ve spolupráci pokračovat. Nad vyřazením se oficiálně podivil i velvyslanec USA v Česku Bijan Sabet. S gigantickou zakázkou bude souviset velká spolupráce dodavatele s místními firmami, podpis smlouvy může přinést i výhody při jednání o dalších obchodních kontraktech, třeba vojenských, a USA patří v tomhle ohledu mezi nejdůležitější partnery Česka. Jestli odmítnutí Westinghousu nějak poznamená vzájemné vztahy, nelze kvůli minimu informací předvídat.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu