0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
V poklusu29. 11. 2012

Hala č. 8 žije

Unikátní možnost, jak poopravit vnímání zchátralých částí našich měst

Astronaut

Co vás napadne, když se procházíte městem a zahlédnete nějakou chátrající a nevyužívanou budovu?

Autor těchto řádků se ještě donedávna pohoršoval a rozčíleně tázal, proč „to“ nikdo dávno neopravil či nezboural, a jak je možné, že i v 21. století něco podobného hyzdí tváře našich měst.

Pak ale autora těchto řádků letos v únoru osud zavál do zašlých interiérů bývalých jatek v pražských Holešovicích. Návštěva ho donutila poněkud poopravit pohled na věc.

Pustá hala č. 8 se totiž na tři týdny změnila v plnohodnotný – jen poněkud méně komfortní – klub s programem plným koncertů, divadel a přednášek. Na krátkou dobu tu prostě vznikl takzvaný „pop up“ projekt, kdy dojde k dočasnému kolonizování vybraného chátrajícího prostoru. Zpravidla nějakou kulturní akcí.

Pro organizátory to má jednoznačné výhody – nižší náklady za celý podnik.

Benefity pro návštěvníky jsou ale daleko podstatnější. Nejen že se dostanou do míst, kam by běžně neměli přístup. Navíc dostanou šanci zjistit, že ani chátrající průmyslové haly nejsou tak nepřátelské, jak se na první pohled – většinou zpoza plotu – může zdát.

(Když takzvaný klub Blink otevřel ve zpustlé holešovické hale letos v únoru poprvé, proháněli se tu mezi dospělými návštěvníky i děti školního a předškolního věku. Bez dozoru a o to s větší chutí. Žádné závažné úrazy nebyly hlášeny.)

Za pár dní otvírá klub Blink v holešovických hale podruhé a organizátoři tvrdí, že možná i naposledy (ale to už tvrdili minule). I kdyby vám tentokrát program zaměřený především na elektronickou hudbu nevyhovoval, akce stojí za návštěvu.

Sympatické na pop up projektech totiž je, že se z jednorázovosti může stát něco trvalého.

Jak už Respekt napsal, třeba bývalé zchátralé sídlo pražských Elektrických podniků (majitel – developerská firma – si s ním nevěděl rady) díky jednorázovým kulturním akcím ožilo natolik, že jeho kanceláře časem osídlila „pestrá směska podnikavců od architektů či malířů, přes kabalisty až po finanční poradce“.

Být u toho je docela poučné.

Ukazuje se totiž, že mnohá místa není potřeba nákladně bourat nebo rekonstruovat. Stačí do nich vpustit život.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].