0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Glosa13. 12. 2007

Tady nebude ticho

Rodičům, kteří se rozhodnou vyjít si do muzea, galerie či třeba kavárny s dítětem, personál často dává více či méně jasně najevo, že tam nejsou úplně vítanými hosty.

Astronaut
Autor: Respekt

Kdo má malé děti, ten pocit zná. Rodičům, kteří se rozhodnou vyjít si do muzea, galerie či třeba kavárny s dítětem, personál často dává více či méně jasně najevo, že tam nejsou úplně vítanými hosty. Dá se to přežít, ale někdy je to příliš i na otrlou povahu.

↓ INZERCE

Na jinak skvěle připravené výstavě obrazů a ilustrací Josefa Lady v pražském Obecním domě, inzerované na webových serverech celkem pochopitelně také jako „akce pro děti“, bylo minulou sobotu dusno. „Tady bude ticho!“ rozkřikla se jedna z kustodek na návštěvníky, jejichž děti se projevovaly na výstavě docela spontánně a přiměřeně jejich věku – prostě v únosné míře hlučely a pohybovaly se nekoordinovaně mimo spořádanější zástupy dospělých. Tyhle výchovné výstupy se podle informací kolegů, kteří výstavu navštívili rovněž s dětmi, konaly i jiné dny. Když rodiče protestovali, kustodky jim vysvětlily, že jednají v zájmu ostatních návštěvníků (i když si podle nich nikdo nestěžoval) a že chodit s dětmi na výstavu vlastně není úplně nejlepší nápad.

Mediální zástupkyně výstavy Alžběta Perglová říká, že kustodky rozhodně nikdo k „moderování“ návštěvníků neinstruoval a jde o extempore, které bude pořadatel výstavy „řešit“. Obecní dům podle jejích slov vychází dětem vstříc, protože pro ně nabízí specializované prohlídky s výkladem.

To je záslužný čin, nicméně i tady se vychází ze starého vzorce - „oddělte děti od rodičů, když už je nechcete nechat doma“. „Řada veřejných institucí se chová nevstřícně k rodinám s dětmi. Je tu vybudována úcta k rodině jako nějakému mýtu, ale ne k rodině s jejími současnými požadavky. Nepočítá se s tím, že rodiny chtějí trávit společně a aktivně čas, který je obohacující pro každého člena,“ říká Lada Wichterlová z pražských Gender Studies.

Právě pro tuhle organizaci v uplynulých třech měsících vytvářeli dobrovolníci jakousi pražskou mapu veřejných míst, která jsou svým vybavením, zaměřením a postojem přátelská k rodinám s dětmi. Měl by tam být k nalezení nejen vstřícný personál, ale i bezbariérový přístup pro kočárky, nekuřácké prostředí, dětský koutek nebo aspoň přebalovací pult.

Na jejich seznamu se objevilo zatím jen patnáct položek, většinou kaváren a cukráren, které Gender Studies opatřilo certifikátem „Místo přátelské rodině“. Není to moc, ale určitě brzy přijdou lepší časy. Poznají se tak, že žádná vysvědčení o přátelskosti nebudou potřeba.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].