0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext14. 4. 2024

Útok Íránu proti Izraeli překročil dosavadní zvyklosti

Konflikt se snadno může vymknout kontrole

Rozsah i vedení útoku byly zcela bezprecedentní. (Íránské střely nad Jeruzalémem)
Autor: Mohammad Hamad / ANADOLU / Anadolu via AFP / Profimedia

V noci ze soboty na neděli provedl Írán rozsáhlý útok proti Izraeli. Proti židovskému státu vystartovalo zhruba tři sta střel všeho druhu od dronů po balistické rakety. Útok byl veden jak z území samotného Íránu, tak prostřednictvím íránských spojenců na Blízkém východě – raketami Kaťuša útočilo z území Libanonu šíitské hnutí Hizballáh, vlastními střelami z Jemenu pak tamní Hútíové.

Izrael se bránil s využitím vlastní protivzdušné obrany, ale i on měl na své straně spojence: část raket a dronů sestřelili Američané ze svých lodí zakotvených v oblasti, část zneškodnila protivzdušná obrana sousedního Jordánska. Podle dosavadních zpráv se zdá, že útok byl sice působivý, ale reálné škody jsou v poměru k jeho rozsahu velmi malé. Izrael a Spojené státy hlásí, že se podařilo zneškodnit až 99 procent všech střel. Jeruzalém hlásí jednu oběť, desetiletou dívku z beduínské vesnice na jihu země.

Rozsah i vedení útoku byly zcela bezprecedentní. Írán se až dosud nikdy nepokusil přímo zaútočit na území Izraele. Jediný známý incident, kdy íránské jednotky pálily krátce přímo na Izrael, se odehrál v roce 2018 na hranicích se Sýrií. Až dosud Írán k napadání izraelských cílů využíval právě svých spojenců v oblasti, zmíněného Hizballáhu, Hútíů nebo šíitských milicí v Iráku. Přímo vedený masivní útok posouvá dlouhodobý konflikt do nové dimenze a mnozí se obávají, že může být počátkem skutečného rozsáhlého blízkovýchodního konfliktu s účastí mnoha stran. 

Proč k útoku došlo? Na Blízkém východě vždy záleží na tom, z kterého bodu začneme sérii příčin a důsledků rozplétat. Bezprostředním podnětem k ataku je údajný útok Izraele (který ho oficiálně nepotvrdil, ani nevyvrátil) proti íránskému konzulátu v Damašku z 1. dubna letošního roku. Při něm byl usmrcen jeden z vrchních velitelů Islámských revolučních gard generál Mohammad Rezá Zahádí.

Přesný důvod útoku není znám, ale nepochybně byl součástí dlouhodobé „tajné“ války mezi oběma zeměmi. Írán se v ní snaží vyzbrojovat své spojence v oblasti a utahovat tak kolem Izraele smyčku, Izrael se snaží posilování organizací, jako je Hizballáh, různými akcemi zabránit. Například už počátkem února v Damašku izraelská střela zabila člena Íránských revolučních gard. Zároveň je potřeba říct, že dubnový útok proti konzulátu, kde se zjevně nacházela skupina vlivných íránských vojenských velitelů, byl ze strany Izraele bezprecedentní. Stejně tak bezprecedentní je nyní odveta Íránu.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc