Čeští Piráti zasednou na půdě Evropského parlamentu mezi ekologickými a menšími regionálními stranami. Část vedení se ve středu odpoledne zúčastnila bruselské schůzky frakce Greens/EFA (Zelení/Evropská svobodná aliance) a politická skupina, jíž dominují němečtí, francouzští a zatím také britští ekologové, přizvala Čechy mezi sebe.
Cítili jsme opravdu zájem a podporu pro naše členství ve frakci,” řekl Respektu český Pirát Mikuláš Peksa, garant zahraniční politiky strany, který se zasedání v Bruselu zúčastnil. “Neshodli jsme se na sto procentech věcí, ale na mnohých ano. V podstatě jsme začali vyjednávat o vstupu do frakce Greens/EFA,” dodal Peksa. Česká Pirátská strana získala v eurovolbách čtrnáct procent hlasů a tři poslanecké mandáty; Peksovi patří jeden z nich.
Před eurovolbami Piráti zvažovali i frakci evropských liberálů (ALDE), která se nyní přeskupuje kvůli francouzskému hnutí Emmanuela Macrona Republika v pohybu, jež zajistilo proevropským centristům největší přírůstek členů. Protože staronová frakce si však chce podržet Babišovo hnutí ANO a s ním šest europoslanců a alespoň formálně liberálního premiéra, Piráti vyřadili ALDE ze svých úvah.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: V europarlamentu skončila vláda lidovců a socialistů
Velmi pravděpodobně tak tři čeští Piráti budou sedět po boku dvaadvaceti Němců, dvanácti Francouzů, jedenácti Britů a dalších národních delegací reprezentovaných nejčastěji dvěma či právě třemi zástupci (celkem je to 69 členů, což znamená čtvrtou nejsilnější frakci).
Zájem o pirátskou trojici - společně s jedním německým Pirátem o čtveřici - je logický. Zelení v těchto volbách výrazně posílili a předpokládá se, že právě jejich frakce dodá rozhodující počet poslanců do ustavení absolutní většiny, kterou na půdě europarlamentu vytvoří spolu s lidovci, socialisty a liberály - a jež je nutná například při volbě nového předsedy či předsedkyně Evropské komise.
To bude jedno z prvních rozhodnutí nového sněmu, s hlasováním se počítá v půlce července. S odchodem Britů z EU na podzim tohoto roku zároveň frakce o jedenáct křesel přijde a cena každého dalšího člena tak bude o to vyšší.
Zařazením českých Pirátů mezi Zelené byla vyřešena poslední zdejší frakční neznámá. Ostatní strany, které uspěly v eurovolbách, míří mezi “své”. Hnutí ANO přes vzájemné přestřelky mezi Babišem a Macronem zůstává tedy u liberálů, ODS ve frakci ECR, již kdysi pomohla založit, a KDU-ČSL s koalicí TOP 09/STAN patří k evropským lidovcům.
Dva Okamurovi europoslanci půjdou do frakce k Marine Le Pen a dalším xenofobům a Kateřina Konečná (KSČM) si sedne mezi radikální evropské soudruhy, mezi kterými působí už dlouho.
Přečtěte si více k tématu
Erik Tabery: Slabé ANO, ještě slabší opozice
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].