První výstřel zvedl hejna holubů ze střech budov okolo náměstí Dealey Plaza. Následovala zhruba šestivteřinová pauza a po ní druhá rána. Vzápětí třetí. Druhé dva výstřely prý rezonovaly sedmipatrovou budovou texaského distribučního střediska školních učebnic jako dělová salva a dvěma zaměstnancům u okna v pátém patře se na hlavu sesypaly kousky omítky.
„Jestli chcete vědět, co jsem v tu chvíli řekl, povím vám to,“ vypovídal později jeden z nich před vyšetřovací prezidentskou tzv. Warrenovou komisí.
„Povězte.“
„A do prdele, řekl jsem.“
„Měl jste potřebu vyběhnout nahoru a podívat se, co se děje?“
„Ne, neměl.“
„Měl jste obavy, že vyběhnout nahoru a podívat se, co se děje, může být nebezpečné?“
„Ano, měl.“
Zorientovat se během několika vteřin, během nichž přišel o život americký prezident John Fitzgerald Kennedy, bylo téměř nemožné. Byl slunný listopadový den roku 1963. Prezidentská kolona projížděla desítky minut ulicemi Dallasu mezi rozjásanými davy, jejichž nadšení překonalo všechna očekávání. Prezident Kennedy a jeho oslnivá žena Jacqueline vypadali ještě před půl hodinou v přímém televizním přenosu z dallaského letiště jako dokonalý pár dvou celebrit na vrcholu kariéry. Robert Donovan, tehdejší zpravodaj listu The Washington Post, později vypověděl, že „ve veřejném životě Kennedyů nebyl pravděpodobně nikdy oslnivější okamžik než právě tyto chvíle v Dallasu“.
Kontrast mezi nevinností a hrůzou tak nemohl být větší. Většina svědků považovala…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu