0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost16. 10. 2019

Mynář se v žádosti o dotaci podepisoval za firmu, kterou nevlastnil

Úřady prověřují dotace na penzion, který provozuje společnost hradního kancléře

Osvětimany, volební štáb SPO, Vratislav Mynář
Autor: Zdeněk Němec / MFDNES + LN / P

Celkem 18 milionů korun získal od státu a z evropských fondů penzion Malovaný v Osvětimanech, který provozuje společnost Clever Management hradního kancléře Vratislava Mynáře. Ten zde hostil prezidenta republiky, slavil tu svou svatbu a má tu i své bydliště. Úřady však nyní obě dotace prověřují. A jak navíc zjistil Respekt, k druhé z nich Mynář přiložil nájemní smlouvy, ve kterých se podepisuje za žadatele o dotaci, aniž byl tehdy jednatelem zmíněné firmy Clever Management nebo ji vůbec vlastnil.

Za půl roku

První dotace na penzion přišla z ministerstva školství, druhá z Regionálního operačního programu Střední Morava. Dotaci od ministerstva získal místní spolek Chřibák, který však penzion nedostavěl. V něm nyní Mynář působí jako hospodář. Následně na jeho dobudování přidělil ROP druhou dotaci společnosti Clever Management. Aby ji firma získala, musela v žádosti prokázat, že má pronajatou nedostavěnou budovu a s ní i pozemek, na němž penzion stojí. A tak firma Clever Management se spolkem Chřibák a s Mynářem coby majitelem pozemku pod penzionem podepsala nájemní smlouvy.

Ty za společnost Clever Management podepisoval Mynář. Ve smlouvách se označuje za jednatele firmy. Jenže tím v době jejich podpisu nebyl. Firmu získal 18. listopadu 2009 a ve stejný den byl také zvolen jednatelem. Tyto informace vyplývají z dokumentů firmy Clever Management, které jsou notářsky ověřeny včetně data u podpisů.

Už na konci března 2009 však Mynář za Clever Management podepsal sám se sebou coby vlastníkem pozemku pod nedostavěným penzionem smlouvu na pronájem. To samé pak udělal v případě nájemní smlouvy na nedostavěnou budovu penzionu, kterou podepsal se spolkem Chřibák na začátku října 2009. I v tomto případě se za jednatele firmy Clever Management označil o víc než měsíc dřív, než se jím skutečně stal.

Jak je to možné? Respekt se dotazem obrátil na předešlého jednatele firmy, prostřednictvím níž Mynář získal dotaci na penzion. Tím tehdy byl velmi vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. „Je to opravdu dávno. Nepamatuji si, jak to tehdy bylo. Nevím, proč by se takto podepisoval, ale je to možné,“ uvedl Kyselý.

Vratislav Mynář Autor: HN – Jakub Plíhal

Od podnikatele, který dnes čelí obžalobě za to, že se měl podílet na ovlivňování práce policistů, získal Vratislav Mynář podíl 80 procent ve firmě Clever Management. Zbylých 20 procent získal od společnosti IES Real & Consulting, která tehdy patřila kyperské firmě s neznámými majiteli. Až v roce 2013 se k ní přihlásil Kyselého blízký známý, exministr vnitra a bývalý vlivný politik ODS Ivan Langer. Kyselý s Langerem v té době platili za velmi vlivné politiky v Olomouckém kraji, kam spadá i ROP Střední Morava, odkud dotace na penzion nakonec přišla.

Za Mynáře na otázky ohledně jeho podpisů odpověděl kancléřův právník Lukáš Trojan. „K podpisu všech smluv měl vždy řádné oprávnění. Blíže se k věci nemůžeme vyjadřovat, protože ve věci probíhá kontrola ROP Střední Morava,“ napsal Trojan. Na otázku, jaké oprávnění k takovým podpisům Mynář měl, už advokát neodpověděl.

Vlastní miliony

Právníci, které Respekt oslovil ohledně toho, že Mynář podepsal se jako jednatel, jímž nebyl, označují postup za velmi neobvyklý - obzvlášť vezme-li se v úvahu, že jednu ze smluv uzavíral sám se sebou. „Skutečnost, že smlouvu podpisuje člověk, který se vydává za jednatele, ač jím není, samozřejmě může být důvodem k neplatnosti smlouvy. To nezhojí ani skutečnost, že je jednatelem posléze opravdu jmenován,“ říká Ondřej Preuss, zakladatel služby DostupnyAdvokat.cz s tím, že celá věc může být i protiprávní, protože smlouvy byly součástí žádosti o dotaci na osvětimanský penzion.

Podle Regionálního operačního programu Severní Morava by sám fakt, že Mynář podepisoval smlouvy za cizí firmu, nevedl k tomu, že by danou dotaci nezískal. Ukazuje to nicméně, jak nestandardně si při získávání dotací na osvětimanský penzion počínal. ROP nyní proto zkoumá, zda během žádosti a následného čerpání byla porušena pravidla. O tom, že úřad dotace prověřuje, informoval na jaře pořad Reportéři ČT.

Stejně tak se prověřuje první dotace. Spolek Chřibák ji totiž získal na vybudování hrubé stavby penzionu od ministerstva školství za podmínky, že ho dalších 10 let nikomu dál neposkytne k dlouhodobému pronájmu. Jenže přesně to udělal – pár měsíců po dočerpání dotace ho na 15 let dlouhodobě pronajal firmě Clever Management, aby mohla požádat na další dotaci na dostavbu.

Ministerští úředníci tak zkoumají, zda by spolek neměl dotaci vrátit. Případem se zabývají od března, případ zatím neuzavřeli. „Kontrola ještě probíhá a do jejího ukončení tedy nebudeme sdělovat podrobnější informace,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Navíc firma Clever Management posléze v žádosti u od Regionálního operačního programu neuvedla informaci o předešlé dotaci od ministerstva školství. Protikorupční organizace Transparency International následně kvůli nesrovnalostem v obou dotacích podala trestní oznámení.

Web seznamzpravy.cz v srpnu uvedl, že za čtyřicetilůžkový penzion s restaurací a wellnes platí kancléřova firma Clever Management 30 tisíc ročně. Mynář však ve videu, jež na svém YouTube kanále hradní kancelář, uvedl, že do stavby penzionu, který mu ani nepatří, vložil vlastní miliony, aby jej zachránil.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].