1990/19
Kultura
Pavel Řezníček: KRÁTER RESNIK a jiné básně
Pavel Řezníček
Tiché hryzání, občas více či méně naléhavé, za scénou české poezie, tiché zvuky a pazvuky, které tam kdesi oznamovaly přítomnost Pavla Řezníčka a jeho básní, znějí na okraji už 25 let, od roku 1965, kdy v brněnském divadélku "Konvence" uvedl večer francouzské surrealistické poezie "Ďáblův ocas je bycikl" - a pak se sám vydal na cesty básnického dobrodružství.
Není co číst
Bohuslav Blažek
Pornografická samoobsluha, kde je každému druhu perverze věnováno několik specializovaných časopisů, mě na Západě zdaleka tak nevzrušila jako první dobré knihkupectví.
Domov
Tajemná ochrana tajemství
Jan Macháček
Kdo někdy pracoval ve větším podniku, má zajisté zkušenosti s tzv.útvary obrany, s odděleními zvláštních úkolů nebo s podivným hybridem nesoucím název "Oddělení obrany a zvláštních úkolů".
Právo na azyl
Klára Samková
Během posledních čtyřiceti let se několik set tisíc našich občanů uchýlilo do nejrůznějších částí světa. Ekonomicky vyspělé země podávaly pomocnou ruku i těm, jejichž postavení politických uprchlíků bylo problematické a šlo by je velmi snadno nahradit statutem uprchlíků ekonomických.
Proč musel umřít Miroslav Jindra?
J.K. Červenka
Mezi námi, kdo jsme narukovali na podzim roku 1983 k jednomu západočeskému vojenskému útvaru, byl Mirek Jindra jako jeden z mála opravdu plný života.
Insulinové šoky
Jana Šeblová
Pokud se vám stane, že začnete myslet příliš odtrženě od reality, váš svět bude bizarní, nesdělitelný a ostatním lidem nepochopitelný, když vás osvítí Bůh či dostanete vnuknutí nebo se v praktickém životě budete chovat výrazně neprakticky, bude u vás možná diagnostikována schizofrenie.
Nová zpravodajská služba
Jaroslav Spurný
Každý stát na světě má svou tajnou službu, která se stará o jeho bezpečnost. U nás by tuto funkci měl plnit Úřad na ochranu ústavy a demokracie, který vznikl v únoru 1990 rozkazem tehdejšího ministra vnitra Sachera.
Justice před krachem
Jan Brabec
Dne 4.7.1990 vyhlásili soudci obvodních soudů v Praze a některých okresních soudů v ČR stávku na protest proti způsobu, jakým je veřejnost informována o problému justice.
Zahraničí
Spolupráce polských komunistů s gestapem
Petr Kužvart
Józef Swiatlo, za války politruk v Kosciuszkově divizi v SSSR, přešel po skončení války do státně bezpečnostních orgánů nového polského státu.
Pohřeb se nekonal
Dimitrij Běloševský
Michail Gorbačov prohlásil, že se mýlili ti, kteří pokládali 28.sjezd KSSS za poslední, kteří prorokovali rozpad strany a minimálně pak rozkol v jejích řadách. V tomto smyslu měl nepochybně pravdu.
Albánská agónie
Zbyněk Petráček
Tisíce Albánců, kteří počátkem července obsadili celkem 17 ambasád v diplomatické čtvrti Tirany, zamotaly hlavy politikům po celé Evropě. Ne zcela náhodou připomínal tento obrázek loňský exodus východních Němců, a také proto je chápán jako počátek konce nejbizarnějšího režimu starého kontinentu.
Polsko: řízená demokracie a její výsledky
Urszula Doroszewska
V polské společnosti narůstá nespokojenost. Jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, 82% Poláků žije ve stavu napětí a neklidu.
Třetí ve hře
Michaela Freiová
Krátce před prvním kolem prezidentských voleb v Peru, jež proběhlo počátkem dubna, se vynořila nová postava. Ke jménům Llosa, Castro a Barrantes přibylo jméno Fujimori.
Komentáře
Předčasná tisománie
Štefania Lorándová
Zhruba měsíc po červnových volbách byla prezidentovi bývalého Slovenského štátu dr.Jozefu Tisovi odhalena a biskupem vysvěcena pamětní deska. K tomu zaujal 12.července v Lidových novinách pregnantní stanovisko Jiří Hanák.
Jak to je
Ivan Lamper
Nevím, kolik spoluobčanů si ještě pamatuje dramatické vystoupení dr.Pavla Rychetského na setkání signatářů výzvy OF ČKD Polovodiče v Parku oddechu.
Prezidentský systém
Pavel Charvát
Václav Havel ve svém projevu k novému Federálnímu shromáždění řekl, že podle současné ústavy má prezident republiky příliš mnoho pravomocí, údajně takových, že se náš ústavní systém blíží téměř systému prezidentskému.