1991/14
Zahraničí
Strategický argument
Alžběta Hévrová
Poválečná selanka v Izraeli není docela bez kazu: stále jsme na Blízkém východě. Život jde dál, ale nové uspořádání (New Order), pax americana, na obzoru není. Z izraelského pohledu se jeví chování Bílého domu, respektive Pentagonu, jako příliš rozporné.
Volby podle očekávání
Pavel Hradečný
V neděli 31.března proběhly v Albánii první pluralitní volby od roku 1923 a o týden později jejich částečná repríza v těch místech, v nichž se žádnému ze zástupců 12 soupeřících stran, organizací či hnutí nepodařilo získat nadpoloviční většinu hlasů.
Kremelské bojiště
Dimitrij Běloševský
Od samého počátku sjezdu ruského parlamentu bylo jasné, že půjde o nelítostný souboj. Jedním z hmatatelných důkazů se stala i tajná instrukce pro činnost skupiny Komunisté Ruska.
Genocida iráckých Kurdů
Jáchym Topol
Po porážce zatím posledního povstání iráckých Kurdů rozpoutal Saddám Husajn nevídaný teror. Zoufalá partyzánská válka v horách severního Iráku, kterou vedou Kurdové proti tyranii Bagdádu už od roku 1961, se po vítězství spojenců v Zálivu změnila v osvobozovací boj s celkem reálnou šancí na vítězství.
Japonsko - SSSR
Dimitrij Běloševský, Mojmír Šlachta
Minulý týden se mohli čtenáři sovětského denního tisku dozvědět, že SSSR zamýšlí prodat Japonsku čtyři sporné Kurilské ostrovy.
Tváří v tvář Západu
Benjamin Kuras
Hodně se v poslední době psalo o americkém seržantovi Noldeovi od první tankové divize, který se svou četou střeží jeden z hlavních průjezdů z iráckého vnitrozemí do Američany obsazené zóny při hranici s Kuvajtem.
Domov
Trojfederace
Jan Brabec
Morava a Slezsko se hlásí o svá práva. Jak si jejich obyvatelé představují své místo v budoucím státě? Usilují o samostatnou zemi, o část trojfederace? Nakolik se požadavky demonstrantů kryjí s názorem většiny?
Nejde jen o 22 %
Milena Sršňová
Ve všech sdělovacích prostředcích se v uplynulých 10 dnech zpochybňovalo usnesení vlády o tom, že daň z obratu periodického tisku nebude snížena.
Sociální demokracie v parlamentu
Ivan Lamper
Šest poslanců volených loni na kandidátce OF přestoupilo koncem března k sociální demokracii, čímž tato strana rázem a bez voličů získala relativně silné parlamentní zastoupení.
Slovensko sa musí stať samosprávnym celkom
Peter Stoličný
Rozhovor s predsedom SNR Františkom Mikloškom.
Spravedlnost počká
Jaroslav Spurný
Fakt, že se příslušníci bývalé Státní bezpečnosti dopouštěli během výkonu svého povolání řady trestných činů, není žádnou novinkou. Šlo především o překračování pravomocí při výsleších, protiprávní zadržování a někdy dokonce bití zadržených.
Slušovická síť
Ivan Lamper
"Bývalý pracovník StB, dnes zaměstnanec policie, vydírá Františka Čubu a žádá milión dolarů." Tuto senzační informaci pustila 26.3.1991 do světa zlínská dopisovatelka Mladé fronty dnes Dagmar Oplatková.
Týden v ČNR
Darina Andělová
Týdenní přehled dění v ČNR.
Komentáře
Světlo na konci tunelu
Jiří Kabele
Zhroucení, zánik, rozpad, bankrot - tato slova v nás vzbuzují hrůzu. V našem podvědomí jsou spojena se zmarem a nicotou. Rozpad socialistického režimu většina z nás asi přivítala.
Budúcnosť Slovenska sa láme
Gorazd Chrúst
Slovensko - marec 1991. Tak nazvali svoju "sociologickú momentku" pracovníci Ústavu pre sociálnu analýzu Univerzity Komenského (ÚSAUK).
Vláda, odbory a mzdy
Jaroslav Spurný
Ve středu 3.dubna se sešla k jednání na zámku v Kolodějích nebývale reprezentativní sestava: federální vláda, zástupci republikových vlád, konfederace odborových svazů, Českomoravské a Slovenské odborové komory.
Před informacemi jsme si rovni
Petr Janyška
Občan dnes svobodně kritizuje prezidenta a ministry, jakmile však stojí před úředníkem obecního úřadu, stavebního družstva či telefonní správy, cítí se obvykle stále malý a bezmocný jako zastara.