1995/13
Kultura
Pro potěchu
Viktor Šlajchrt
Kulturní přehled pro tento týden.
Sarajevský smysl pro černý humor
Teodor Marjanovič
Doba, v níž žijeme, nám nabízí četné pohledy na utrpení a smrt. Zájem médií se podle zásady, že "jen špatné zprávy jsou dobré" (tedy přitažlivé pro čtenáře), soustředí na vše, v čem alespoň trochu teče krev: od válek přes vzdálená zemětřesení až po vraždy někde v sousedství.
Principál panoptika v roli satana
Viktor Šlajchrt
Ajatolláhova vražedná výzva obdařila autora Satanských veršů proslulostí spíš politickou než literární. Jeho jméno i tvář působí v západních médiích skoro jako logo evropského liberálního humanismu, zatímco v islámských končinách je Rushdie stejně jednoznačně pojímán jako ďábelský symbol zrady.
Zahraničí
Týden ve světě
Respekt
Krátký přehled zahraničních událostí.
Na pomezí dvou světů
Ladislav Mertl
Finsko se stalo 1. ledna členem Evropské unie a díky tomu Rusko poprvé sousedí s nejvlastnějším Západem. Pro vztahy občanů obou zemí je sice tato změna jen symbolická, ale přesto: Jak vlastně dnes vypadá život na "hranici dvou světů"?
Zkušenost nás učí
Maciej Szymanowski
Dr. István Schlett (1939), historik a politolog, vede katedru politologie na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti. Zabývá se analýzou společenských změn a dějinami politického myšlení.
Kajícníci v paláci travičů
Josef Kašpar
Generální prokurátor v Palermu Giancarlo Caselli si před několika týdny postěžoval, že zájem médií o pokračující boj proti mafii polevuje. Dodal: "Se vší pravděpodobností je to následek neustálého politického souboje v zemi, který odvádí pozornost veřejného mínění k jiným otázkám."
Stará vlna s novým obsahem
Emílie Harantová
Finské parlamentní volby, které proběhly minulou neděli, jen potvrdily celkový skandinávský trend: po čtyřletém experimentu s centristicko-konzervativní vládou se i země tisíce jezer vrátila k sociálním demokratům.
Ekonomika
Kolaps dvou bank
Jan Macháček
Krachy bank, podvody a korupce v bankovnictví nejsou žádným ryze českým problémem ani potíže nějak výrazně související s transformačním obdobím společnosti a ekonomiky.
Clearing se přežil, ale ještě nekončí
Marcela Dolečková
Ivan Kočárník musel být už skutečně rozčilen, když minulý týden předložil vládě návrh, aby jednostranně vypověděla Slovensku vzájemnou platební dohodu.
Domov
Studium na vlastní nebezpečí
Jindřich Šídlo
Na nástěnce v přízemí Obchodní akademie Nad Kajetánkou v Praze 6 visí seznam čtyřiceti žáků, kteří počátkem března složili přijímací zkoušky a od září by se měli stát studenty této soukromé školy.
Rubáš doporučuje neseriózní obchodníky s krví
Martin Kontra
První muž našeho zdravotnictví je zřejmě přesvědčen, že Češi se smrti nebojí. Jinak než takto si nelze vysvětlit úpornost, s jakou Luděk Rubáš háže za hlavu varovné zkušenosti svých zahraničních kolegů.
Volejte předsedovi
Marek Švehla
Podnikatel Martin Mossinger ještě před půl rokem netušil, že se má stát mužem s posláním. Světlo se rozsvítilo náhle a zažehlo jeho vlastenectví.
Jak lidovci splácejí své dluhy
Jaroslav Spurný
Rok a půl poté, co si lidová strana půjčila peníze u Kreditní a průmyslové banky, přihrál Pozemkový fond ministerstva zemědělství firmě IDA Běloves pozemek, pod kterým se nacházejí drahá ložiska minerální vody.
Komentáře
Mezi úspěchem a fiaskem
Maciej Szymanowski
Minulý týden se do Paříže sjeli ministři zahraničních věcí zemí sdružených v Organizaci bezpečnosti a spolupráce v Evropě (dříve KBSE), aby podepsali Pakt stability.
Když schází selský rozum
Zbyněk Petráček
Nedávno se redaktoři týdeníku Der Spiegel v rozhovoru zeptali Ralfa Dahrendorfa, kde vyrůstají nové politické síly, které by měly razit ducha jedenadvacátého století.
Zemanovi strážci politické morálky
Richard Štencl
Veřejnost i média se pochopitelně zaměřují na skandály koalice (Čermákův mercedes, sponzorská večeře, stranické finance, BIS). Naproti tomu sociální demokracie se dostává do zorného pole ponejvíce tím, že jí rostou volební preference.