2004/46
Editorial
Minulý týden
Scéna
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Svou pravdu má i padělek
Viktor Šlajchrt
Muž, který se roztekl
Jaroslav Pašmik
Když britský soubor fyzického divadla DV8 (Dance and Video 8) předváděl minulý týden nové představení Just For Show, žasli v pražském Divadle Archa nejen milovníci současného tance, ale také příznivci kejklíře Davida Copperfielda. Šéf DV8 Australan Lloyd Newson nachystal totiž publiku vynikající taneční spektákl spojený navíc se snovou podívanou plnou iluzí a optických klamů. Na rozdíl od věhlasného mága neslouží ovšem triky Newsonovi jen jako prostředek k samoúčelné exhibici, ale dokáže jejich prostřednictvím reflektovat současnou společnost. Motto představení vybral tvůrce z Ibsena: „Vezměte člověku jeho životní lži a připravili jste ho o štěstí.“
Jan Němec to nevzdal
Přemysl Martínek
Nesnesitelná melodie z Kaprunu
Zuzana Augustová
V neděli 31. října 2004 se poprvé v historii hrála v budově Národního divadla německá činohra. Vídeňský Burgtheater tu v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka uvedl hru Dílo čerstvé nositelky Nobelovy ceny za literaturu, Rakušanky Elfriede Jelinek. A aby historických a politických paradoxů nebylo málo: inscenaci v současnosti zřejmě nejkontroverznější německy píšící autorky, která svou tvorbou po léta spílá rakouskému státu a jeho představitelům, osobně uvedl nově zvolený rakouský prezident Heinz Fischer.
Dopisy
Civilizace
Komu patří zeměkoule
Václav Cílek
Kaleidoskop
Petr Koubský
Hobiti z Indonésie
Jan Zrzavý
Vyprávěnky o trpasličích lidech v lesích patří k obvyklým součástem folklóru leckde po světě. Je vždycky riskantní vyvozovat z pohádek něco o reálném světě: ne všechno, co se říká, je pravda, a ne všechno, co existuje, pronikne do pohádek. V českém folklóru vystupují spíš hejkalové než jezevci. Z Indonésie ovšem předminulý týden přišly zprávy, které se obvyklému stupni věrohodnosti povídaček o trpaslících, skřítcích či hobitech poněkud vymykají.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček, Jakub Wolf
Nenápadný půvab monarchie
Vstávají noví mudžáhidé
Tomáš Vlach
Uruguay ztratila minulost
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
Ukrajinská válka nervů
David Svoboda
Žádné volby na Ukrajině zatím neproběhly v tak rozjitřené atmosféře a s takovým zájmem veřejnosti. Nejsou to ledajaké volby – na Ukrajině se v těchto dnech hlasuje o budoucnosti jednoho geopolitického prostoru, navíc prostoru, který se rozkládá za našimi humny. S trochou nadsázky se dá říct, že se rozhoduje mezi postsovětským marasmem a skutečnými reformami. První možnost ztělesňuje nynější premiér Viktor Janukovyč, tu druhou opoziční kandidát hnutí „Naše Ukrajina“ Viktor Juščenko.
Američané před branami Fallúdže
Den, kdy New York zesmutněl
Erik Tabery
Na sto dvacet milionů Američanů se ve středu vydalo volit hlavu státu, což je největší počet od roku 1968. Letošní klání určitě vstoupí do dějin Spojených států. A to nejen kvůli účasti, ale i kvůli do poslední chvíle napínavé bitvě mezi Johnem Kerrym a Georgem W. Bushem. Jak tedy vypadaly rozhodující okamžiky nejmocnější země na světě?
Ekonomika
Třikrát na okraj
Marek Hudema, Zbyněk Petráček
Nechte soukromníky na pokoji
Miroslav Zajíček
Gazprom bere všechno
Marek Hudema
Stát není Coca-Cola
Marek Hudema
Ekonomickou debatu v českých médiích uchvátilo dlouhé slovo – konkurenceschopnost. Částečně za to může smutná čtyřicátá příčka, kterou na svém žebříčku konkurenceschopnosti jednotlivých zemí nedávno Česku přiřklo Světové ekonomické fórum – a rozpálilo tím do ruda ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka. Nicméně pár otázek a pochybností vyvolala tato hitparáda i v řadových nečlenech vlády. Například jak je možné, že první místo přiřklo fórum Finsku před USA, když zároveň představitelé Evropské unie neustále upozorňují na zaostávání evropských zemí za Amerikou a američtí prezidenti naopak od dob Ronalda Reagana varují před ztrátou konkurenceschopnosti své země vůči Asii. Co vlastně tahle konkurenceschopnost znamená – a jak se měří?
Domov
Připomeňme si
Martina Wedlichová
Tady můžu dýchat
Milan Daniel
Velká nemocniční blamáž
Silvie Lauder
Celé to vypadalo jako seriózní boj o blaho pacienta – poslanci se ve sněmovně minulý týden dlouze a vášnivě hádali o to, zda mohou kraje převádět nemocnice z příspěvkových organizací na organizace obchodní. Téma, které se stalo otázkou číslo jedna v krajských volbách, vytěžila i sněmovna takřka absolutně.
Ministři se slavíka nezalekli
Eliška Bártová
Grossův kabinet řešil těžkou volbu: zda chránit klidné hnízdo pro pár přísně chráněných ptáků, nebo dát raději obživu a práci dvěma tisícovkám lidí. Ministři se v minulých dnech rozhodli pro to druhé, jejich verdikt má ovšem několik ale. Česko nejenže zchudne v nenahraditelné přírodní rozmanitosti, ale navíc kvůli tomu půjde i před celoevropský soud s hrozbou vysoké pokuty. A to vše možná zbytečně. Podle ekonomických kritiků totiž akce „lutyňská zóna“ nepřinese veřejný užitek. Proč tedy politikové do tak nejistého podniku šli?
Boj o ústavu začíná
Jaroslav Spurný
Slavná chvíle podpisu evropské konstituce je čerstvou minulostí, delegace se vrátily z Říma domů a pro „evropský superstát“ opět nastaly drsné všední dny. V nich se do centra všeobecné pozornosti vyšvihlo Česko. Podle pozorovatelů totiž může právě na něm ještě celý projekt kontinentální ústavy zkrachovat. Češi, píše zpravodajský server BBC, nevědí o ústavě EU prakticky nic, dění v Unii je zajímá jen málo, jejich prezident a současně nejpopulárnější politik je proti konstituci tak silně, že ji odmítl podepsat, a nezdá se, že by současná vláda měla představu, jak v nevyhnutelném referendu získat veřejnost na svoji proevropskou a proústavní stranu. Jedinou viditelnou strategií Prahy je zatím snaha, aby Češi hlasovali o ústavě až úplně poslední ze všech. Podle BBC to má logiku: zdejší politici prý sázejí na to, že vrozený strach čnít z řady Čechům nedovolí říci NE proti většinovému ANO, které – jak stoupenci konstituce doufají – padne v předchozích referendech.
Jak se změní kraje
Hana Čápová
Komentáře
Sprosťák vs. práskač
Hana Čápová
Barroso mění k horšímu
Zbyněk Petráček
Dobré zprávy z voleb
Tomáš Němeček
Jestli ve víkendových volbách rozhodovala dosavadní práce samospráv, pak dostali hejtmani z ODS jasné a silné povzbuzení: Děláte to dobře a pokračujte dál. Pokud to ale byla předehra pro příští celostátní volby – a o tom nás sociologové ujišťují, právě tak to podle nich většina voličů vnímala –, pak je to drtivá porážka pro ČSSD. Stanislav Gross se ve svých prvních volbách nepředvedl, ve všech krajích se jen díval na záda komunistům. A co tu ještě nebylo: ve třetině (!) senátních okrsků postupují do druhého kola proti sobě kandidáti ODS a KSČM.
Kdo uspává nejsilnější stranu
Adam Drda
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Vítejte v nové Americe
Erik Tabery
Jedna část Spojených států snad ještě truchlí nad výsledkem voleb, ta větší se raduje. George W. Bush za sebou nechal po čtyřech letech zemi rozdělenou natolik jako málokterý prezident před ním. Ne za vše samozřejmě může, ale rozhodně se na hlubokém rozkolu Ameriky – i celého Západu – výrazně podílel, takže druhé období je pro něj šancí k reparátu. Podat mu pomocnou ruku musí i Evropa.